دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

دیسک گردن علائم ودرمان بدون جراحی با طب فیزیکی


بیرون زدگی دیسک گردن یکی از شایع ترین دلایل درد گردن، شانهو بازو است. شایع ترین مشکلات دیسک گردن عبارتند از برآمدگی (بالجینگ)، پارگی، لغزش یا جابجایی دیسک. گاهی اوقات بیرون زدگی دیسک خود بخود یا به دنبال یک آسیب دیدگی، انجام مکرر برخی حرکات یا بیماری تخریبی دیسک رخ می دهد.
دیسک های گردن، نقش ضربه گیر را برای این عضو ایفا می کنند. هر دیسک متشکل از یک بخش محکمِ شبیه به تایر به نام آنولوس فیبروز است که در درون آن ماده ژل مانندی به نام نوكلئوس پالپوزوس قرار دارد. هر دیسک از طریق صفحات انتهایی به کناره های مهره های بالا و پایین خود متصل است.
پیری، تروما، آسیب دیدگی، استعمال دخانیات، تغذیه غلط یا ساییدگی و فرسودگی باعث کاهش استحکام و خاصیت ارتجاعی دیسک ها و همچنین تغییرات ساختاری در آن ها می شود.
متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی، بسته به شدت علائم، مناسب ترین درمان ها را برای شما ارائه می دهند. این درمان ها عبارتند از فیزیوتراپی، داروهای ریلکس کننده عضلات، مسکن ها، داروهای ضدالتهاب، تزریق موضعی کورتیزون (تزریقات اپیدورال، لیزردرمانی و غیره)
مشاورین ما در این کلینیک همواره آماده پاسخگویی به پرسش های شما در رابطه با روش های درمان دیسک گردن و ساعات کار کلینیک می باشند. جهت کسب اطلاعات و نیز رزرو نوبت می توانید با ما از طریق شماره 03132330382تماس حاصل فرمایید.
بیرون زدگی دیسک چگونه اتفاق می افتد؟

گاهی اوقات ممکن است آنولوس فیبروز (بافت محافظ نوكلئوس پالپوزوس) ترک برداشته، پاره شده یا شکسته و باز شود. در این حالت مقداری از ماده ژله مانند به بیرون نشت می کند. معمولاً برآمدگی دیسک (که در آن نوكلئوس پالپوزوس در درون دیسک باقی می ماند) مقدمه ای برای بیرون زدگی دیسک است. خارج شدن ماده ژله ای دیسک از جای خود می تواند باعث علائم زیر شود:
فشردگی ریشه عصبی
فشردگی نخاع
هر دو
چه عللی باعث بروز این مشکل می شوند؟
برآمدگی یا بیرون زدگی دیسک می تواند به دلیل آسیب دیدگی، بلند کردن اجسام به روش غلط یا خود بخود بروز کند. پیری نیز نقش مهمی در این میان دارد. با بالا رفتن سن دیسک ها آب خود را از دست داده و سفت تر می شوند. در این حالت دیواره بیرونی فیبروز دیسک ضعیف شده و دیگر قادر نخواهد بود نوکلئوس ژله مانند را در درون خود نگه دارد. در نتیجه شکافی در دیواره ایجاد می شود و این ماده ژله مانند برآمده شده یا به بیرون نشت می کند، که این باعث تماس آن با یک عصب و ایجاد درد می شود. ژنتیک، کشیدن سیگار، و تعدادی از فعالیت های شغلی و تفریحی میت وانند باعث تخریب زود هنگام دیسک شوند.
شایع ترین علائم این عارضه کدامند؟
درد شایع ترین علامت بیرون زدگی دیسک گردن است. خروج ماده داخل دیسک و نزدیک شدن مهره ها به یکدیگر باعث وارد آمدن فشار به اعصاب نخاعی و/یا نخاع می شود.
به علاوه، در ماده بیرون آمده از دیسک یک ماده محرک شیمیایی وجود دارد که باعث التهاب و درد عصب می شود. معمولاً درد گردن به شانه ها، قسمت بالای کمر، بازوها، دست ها و انگشتان منتشر می شود. به این حالت درد رادیکولار یا رادیکولوپاتی گفته می شود. علائم این عارضه عبارتند از:
درد خفیف تا شدید
حرکت، درد را افزایش می دهد.
احساس سوزش، مور مور، بی حسی، درد یا سوزن سوزن شدن
افتادن اجسام از توی دست، به دلیل ناتوانی در نگه داشتن آن ها
مشکل در راه رفتن و عدم حفظ تعادل
در موارد نادر، مشکل در دفع ادرار و مدفوع
چه کسانی به این عارضه دچار می شوند؟
بیرون زدگی دیسک بیشتر در دهه های 30 و 40 زندگی رخ می دهد، البته اگر افراد میانسال و پیر فعالیت های شدید فیزیکی انجام دهند احتمال دچار شدن آنها به این عارضه کمی بیش از افراد جوانتر خواهد بود. تنها حدود 8% از بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن رخ می دهد.
تشخیص دقیق
در صورت داشتن درد گردن، با یک متخصص مشورت کنید، خصوصاً اگر درد گردنتان ناگهانی شروع شده، به سرعت بدتر می شود یا از قبل به یک ناهنجاری کمر یا گردن دچار بوده اید. تنها با تشخیص دقیق می توان یک برنامه درمانی مؤثر و موفق تهیه کرد.
تاریخچه پزشکی و نتیجه معاینات فیزیکی و عصبی شما بسیار مهم هستند. همچنین شما باید با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در مورد علائمتان، زمان شروع آن ها و درمان هایی که انجام داده اید نیز صحبت کنید. پزشک رفلکس هایتان را تست کرده و وضعیت شما را از لحاظ ضعف عضلانی، عدم احساس درد و غیره در اندام ها، و علائم آسیب های عصبی ارزیابی می کند.
آزمایش های تشخیصی به پزشک کمک می کند تا مطمئن شوید که دیسک یا دیسک های گردن آسیب دیده اند. یک عکس رادیولوژی ساده از ستون فقرات می تواند کم شدن ارتفاع فضای دیسک را نشان دهد. سی تی اسکن و ام آرآی ابزارهای تصویربرداری حساسی هستند که درون ساختارهای استخوان، دیسک و عصب ها را به طور دقیق نشان می دهند. ما از الکترومیوگرافی و تست سرعت هدایت عصبی نیز برای تشخیص استفاده می کنیم.
گزینه های درمانی
اغلب، درمان های غیرجراحی به تسکین درد و علائم کمک می کنند. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می تواند با ترکیب دو یا چند روش درمان میزان موفقیت درمانتان را به حداکثر برساند.
دارو
که عبارتند از، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و مسکن ها (داروهای مخدر و ضددرد).
فیزیوتراپی و ورزش
در اینجا نیز، درست مانند موارد مربوط به ستون فقرات کمری، معمولاً در دوره اولیه درمان، فیزیوتراپ از روش های درمانی مانند گرما و یخ یا اولتراسوند نیز برای کمک به کاهش اسپاسم های عضلانی استفاده می کند.
درمان کایروپراکتیک
درمان دستی آرام می تواند به بهبود عملکرد مفصل که در بسیاری از موارد با درد همراه می شوند کمک کند. به این نوع درمان دستی کم سرعت «متحرک سازی» گفته می شود. در مقابل، باید از انجام هر گونه درمان درستی پرسرعت، که اغلب به آنها تنظیم گفته می شود، اجتناب شود زیرا آن ها میتوانند باعث بدتر شدن درد یا هرگ ونه آسیب عصبی شوند.
ماساژدرمانی
ماساژ استئوپاتی
آرام و تکنیک های مخصوص بازیابی حرکت طبیعی مفاصل، می توانند به کاهش درد ناشی از بیرون زدگی دیسک گردن کمک کنند.
اصلاح فعالیت ها
برخی از فعالیت ها درد دیسک گردن را افزایش می دهند، پس بهتر است برای جلوگیری از تحریک شدن ریشه های عصبی از انجام این فعالیت ها خودداری شود. این فعالیت ها عبارتند از بلند کردن وزنه های سنگین (برای مثال سنگینتر از 5 کیلوگرم)، فعالیت هایی که باعث لرزش زیاد در ستون فقرات گردنی و وارد آمدن فشار بیش از حد به این ناحیه می شوند (مانند قایقرانی، اسنوموبیلرانی، دو و غیره)، و فعالیت هایی که مستلزم با نگهداشتن و/یا چرخاندن سر به مدت طولانی هستند.
پوشیدن بریس
در برخی موارد استفاده از یک گردنبند طبی یا بریس توصیه می شود؛ این وسایل به گردن کمک می کنند کمی استراحت کند.
تزریق
در مواردی که درد دیسک گردن شدید است، تزریق اپیدروال استروئیدها یا مسدود کننده های ریشه عصبی به گردن به کاهش التهاب کمک می کند. همچنین، استفاده از این تزریق ها در کنار یک برنامه توانبخشی جامع، که تعدادی از سایر درمان های ذکر شده در این مقاله در آن گنجانده شده باشند، تأثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.
اوزون درمانی
در این روش گاز اکسیژن- اوزونبه دیسک بیرون زده تزریق می شود. در اینجا، یک سوزن دارو را مستقیماً به دیسک وارد می کند، که این باعث کاهش حجم درون دیسک می شود. با کاهش حجم دیسک، فشار وارده به عصب ها، و متعاقباً، درد کاهش می یابد.
درمان با لیزر سطح پایین
درمان با لیزر سرد یک روش جایگزین برای کسانی است که نمی خواهند از داروهای ضدالتهاب استروئیدی یا مسکن های تجویزی استفاده کنند. شما نیز در صورت حساسیت به داروهای مسکن میتوانید از لیزردرمانی استفاده کنید. لیزردرمانی، روش مؤثری برای درمان گردن درد و کمردرد ناشی از بیرون زدگی دیسک گردن است، که ترکیب کردن آن با تمرینات اصلاح وضعیت بدن، تأثیر درمان را افزایش می دهد.
ورزش

این حرکات قابلیت حرکت گردنتان و دیسک های بین مهره ای آن را بهبود داده و در نهایت باعث برگشتن دیسک های برآمده به وضعیت اولیه خود می شود. این حرکات همچنین کمک می کنند تا دیسک های گردن وضعیت صحیح خود را حفظ کنند. البته، تنها انجام حرکات ورزشی کافی نبوده و در واقع باید آنها را بعد از به کارگیری سایر اقدامات درمانی انجام دهید.
تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)
دستگاه های TENS از جریان الکتریکی برای تحریک عضلات استفاده می کنند. هر چند این روش تهاجمی به نظر می رسد، اما در واقع هیچگونه دردی ندارد. الکترودهای متصل شده به پوست جریان الکتریکی کوچکی را به برخی نقاط کلیدی موجود در مسیر عصب ها ارسال می کنند. TENS اسپاسم های عضلانی را کاهش داده و محرک آزاد شدن اندورفین، یا همان مسکن طبیعی بدن است.
کشش
هدف از کششکاهش تأثیرات نیروی جاذبه بر ستون فقرات است. در اینجا، کشش و دور کردن استخوان ها از یکدیگر با هدف کاهش بیرون زدگی دیسک انجام می شود. مکانیزم این عمل درست مانند بیرون زدگی کناره های یک تایر پنچر است که با قرار دادن جک زیر ماشین و برداشتن فشار از روی تایر این بیرون زدگی نیز ناپدید می شود. این تکنیک را می توان برای ستون فقرات کمری یا گردنی انجام داد.
جراحی در چه مواردی توصیه می شود؟
از جراحی کم تهاجمی ستون فقرات یا تعویض دیسک نیز برای درمان این عارضه استفاده می شود. البته باید به خاطر داشت که جراحی ستون فقرات تنها در موارد زیر ضروری است:
ناپایداری ستون فقرات
اختلال عملکرد عصبی
درد و سایر علائم طاقت فرسا باشند.
درمان های غیرجراحی جواب نداده و درد همچنان وجود داشته باشد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپینقاط ماشه ای (Trigger point)کشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی و درتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکس