دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

توانبخشی در دردهای عضلانی

مطالعات اخیر نشان میدهند که افراد میتوانند از منافع شرکت کردن در ورزشهای هوازی بهرهی زیادی ببرند. ورزشهای هوازی یا ایروبیک شامل فعالیتهایی است که موجب افزایش تعداد ضربان قلب شده و ضربان را در مدت زمان طولانی بالا نگه میدارد. معمولاً 20 تا 30 دقیقه ورزش هوازی توصیه میشود.

بسیاری از افرادی که درد عضلانی دارند به ورزش کردن میلی ندارند. زیرا موجب ایجاد درد بیشتر میشود. احتمالاً پزشک و یا فیزیوتراپیست شما میگوید که میتوانید ورزش کنید، اما باید آهسته و به تدریج برنامهی ورزشی خود را آغاز کنید و به مرور آن را افزایش دهید. در این صورت خطر آسیب به عضلات به میزان زیادی کاهش مییابد و بدن شما نیز در دراز مدت توان انجام ورزشهای معمول و حتی ورزشهای بیشتر و شدیدتر را پیدا میکند.

برای شروع باید از ورزشهایی که تکانهای شدید و ضربه دارند مانند جاگینگ (نوعی دویدن) حرکات سریع ایروبیک، بدنسازی و کشیدن و بلند کردن وزنهها، ورزشهای راکتی مانند تنیس، بدمینتون و تنیس روی میز، بسکتبال و هر حرکتی که لازمهی آن بالا و پایین پریدن باشد اجتناب کنید.

ورزشهایی که برای شروع توصیه میکنیم شامل این موارد هستند:

* پیادهروی

* استفاده از دوچرخهی ثابت

* استفاده از تردمیل

* شنا

* چیکونگ

* تایچی

* یوگا

* راهرفتندرآب

راه رفتن در آب ورزش بسیار عالی برای افرادی است که درد عضلانی دارند. وسیلهای به نام آکوا جاگر وجود دارد که به صورت یک کمربند دور سینه قرار میگیرد و به فرد اجازه میدهد تا در مقابل جریان آب بایستد و راه برود.

به خاطر داشته باشید که قبل از ورزش کردن حداقل به مدت 5 دقیقه به آرامیعضلات اصلی بدن را با نرمشهای کششی گرم کنید. بعد از ورزش نیز این کار را انجام دهید. انجام نرمشهای کششی احتمال آسیب به عضلات را کاهش میدهد.

قبل از شروع تمرینات با پزشک مشورت کنید. میتوانید در آغاز برای ورزش کردن زمان کمتری در نظر بگیرید.دورههای10-5دقیقهای برای شروع میتواند به کار رود.

برنامهی ورزشی را به تدریج آغاز کنید و به مرور مدت ورزش را به سه بار در هفته به مدت 40 دقیقه برسانید.

بیاموزید که به بدن خود گوش فرا دهید. خود را مجبور به انجام کارهای دور از واقع نکنید و اهداف دست نیافتنی برای خود تعیین نکنید. انجام این کار برای افرادی که بسیار فعال هستند، زیاد ورزش میکنند و زندگی پر مشغلهای دارند مشکل است اما باید علاوه بر فعالیت ملایم روند فعالیت را آهسته کرد و به بدن فرصت کافی برای التیام آسیب و درد عضلانی را داد.

منبع: سایت جدید دکتر فرخانی


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درمارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنجپوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاع