دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

استخوان های محکمتر با ورزش

فعالیت بدنی برای ساخت و نگه داری استخوان های قوی ضروری است. هرچه زودتر به این امر پی ببرید و به ورزش بپردازید، کمتر به پوکی استخوان مبتلا میشوید. هرچند ورزش سبب تقویت استخوانها میشود، اما همه ورزش ها به یک اندازه ارزش ندارند .

بهترین ورزشی که ساخت استخوان را تحریک میکند ورزش وزنه برداری است. وزنه برداری نه تنها به معنی قرار دادن وزنه روی استخوانها نیست بلکه شامل هر ورزشی میشود که به اسکلت یا به ماهیچه هایی که به استخوان ها محکم شده اند تنش وارد میکند. استخوان به تنش وارده پاسخ میدهد. وقتی استخوان تحت فشار یا تکان قرار بگیرد، شروع به قوی تر شدن میکند و تعداد آنها بیشتر میشود این مکانیزم خیلی ویژه میباشد و فقط مربوط به آن استخوان هایی است که تحت فشار قرار میگیرند. برای مثال دویدن سبب تقویت استخوان های پا و کفل میشود و هیچ ربطی به تقویت استخوانهای مچ و بازو ندارد. همچنین بازیکنان تنیس استخوانهای قوی تر و کلفت تری در بازویی که با آن ضربه وارد میکنند، نسبت به بازوی مخالف دارند.

برعکس این قضیه نیز صدق میکند، استخوان هایی که استفاده نمیشوند یا تحت فشار قرار نمیگیرند، ضعیف خواهند شد. مثلاً وقتی پا یا دست فردی میشکند و ارتوپد گچ گیری میکند، استخوان ها ضعیف میشوند. البته بعد از باز کردن گچ، عضو مربوطه دوباره به کار میافتد و به فعالیت طبیعی خود ادامه میدهد .

وزنه برداری بهترین ورزش برای تقویت عضلات و استخوان ها میباشد. بهترین حالت وزنه برداری کمک به تقویت استخوانهای بالا تنه، پایین تنه، ستون فقرات و کمر میکند. به همین دلیل این ورزش برای خانمها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ورزشی که به استخوان ها تنش وارد نکند هرگز سبب رشد آنها نمیشود.

یکی دیگر از ورزشها، شنا میباشد. شنا کردن برای قلب مفید است، اما شاید این ورزش را به خاطر حالت بی وزنی آن انجام ندهید. بی وزنی حالتی است که فضا نوردان در فضا این گونه میباشند و حجم زیادی از کلسیم خود را از دست میدهند .

یک هشدار به افراد مبتلا به پوکی استخوان : استخوانها ی شما ضعیف تر از دیگر افراد میباشد، پس بنابراین برای شروع هر ورزشی دقت کنید. ورزشی را انتخاب کنید که کمتر زمین بخورید چون احتمال شکستن استخوان در شما بیشتر میباشد. بنابراین با پزشک خود برای انتخاب ورزش مناسب مشورت کنید. همچنین ورزش هایی وجود دارد که احتمال زمین خوردن و شکستگی استخوان وجود ندارد. هرگز برای ساختن استخوانی قوی دیر نیست. از امروز شروع کنید

منبع:سایت جدید دکتر فرخانی


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآسیب نخاعتماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درمارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنجپوکی استخوان چیستآرتروز