دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

درمان سروگردن به جلو (قوس گردن) با فیزیوتراپی و ورزش


آیا شما در هنگام انجام فعالیت هایی مانند بافندگی، مطالعه، رانندگی در مسیرهای طولانی و نشستن پشت کامپیوتر دردی احساس می کنید؟ این درد ممکن است از نشانه ها و علائم عارضه ای باشد که به آن عارضه سر و گردن به جلو گفته میشود. برخی از مردم ممکن است به صورت ژنتیکی به این عارضه مبتلا باشند اما بسیاری از ما به دلیل عادات بد در سنین پایین ممکن است دچار این عارضه شویم.
اگر شما به طور مداوم پشت کامپیوتر نشسته اید، از تلفن هوشمند استفاده می کنید یا به فعالیت هایی مشغول می شوید که در حین انجام آن ها مجبور هستید گردن را در حالت غیرطبیعی نگه دارید ممکن است به عارضه سر و گردن به جلو مبتلا شوید. افراد مبتلا به این بیماری دچار سر درد، گرفتگی گردن و درد گردن می شوند اما علائم در این افراد ادامه پیدا نمی کند. ترکیب درمانهای ارتوپدی دستی، آموزشهای بنیادی و تمرینات ورزشی می تواند به بازگرداندن ستون فقرات و لگن به حالت طبیعی کمک کرده و بدن را دوباره به حالت تعادل درآورد. باید حتماً توجه به نحوه قرار گرفتن بدن در حالات مختلف، قسمتی از زندگی روزمره شما شود.

مراحل درمان عارضه سر و گردن به جلو در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان بخشی دکتر فرخانی:
- دانستن این موضوع که شما در حال مبتلا شدن به عارضه سر و گردن به جلو هستید اولین گام به سمت اصلاح بیماری است که شامل یادگیری کارهایی است که باید برای اصلاح وضعیت طبیعی سر و حالت کلی بدن انجام شود.
- بازگرداندن حالت ستون فقرات به وضعیت طبیعی، مرحله بعدی درمانی است که می تواند از طریق درمانهای دستی به عنوان بخشی از برنامه درمان های فیزیکی مؤثر انجام شود.
- سومین و آخرین مرحله، حفظ حالت صحیح و مناسب بدن در حال انجام فعالیت های مختلف است، امری که می تواند از طریق آموزشهای بنیادی و پیلاتز انجام شود.
اگر شما دچار مشکلات ناشی از عارضه سر و گردن به جلو هستید و در تلاش برای درمان این بیماری یا گرفتن مشاوره هستید می توانید با شماره های03132367465و03132330382 با ما تماس حاصل فرمایید.

حالت سر به جلو چگونه است؟

تصور کنید یک خط راست از ستون فقرات شما عبور کرده است. در حالت مناسب بدنی ، سر شما باید دقیقاً بالای ستون فقرات و در امتداد یک خط راست با آن قرار گیرد. عارضه سر به جلو زمانی اتفاق می افتد که شما به طور مداوم سر خود را رو به جلو نگه دارید. این وضعیت باعث کشیده شدن ستون فقرات گردنی شما می شود و قسمت پایینی ستون فقرات گردنی و شانه های شما را خم کرده و باعث قوزی شکل شدن کمر شما می شود.

چه کسانی به عارضه سر به جلو مبتلا میشوند؟
اگر شما تمام روز پشت کامپیوتر می نشینید، مدام با گوش هوشمند خود کار میکنید یا یک ابزار موسیقی می نوازید که باید به کمک سر خود آن را سر جای خود نگه دارید، احتمال ابتلای شما به عارضه سر و گردن به جلو افزایش می یابد.
افرادی که بسته های سنگین جابجا می کنند به خصوص کودکان غالباً مستعد ابتلا به عارضه سر و گردن به جلو هستند زیرا برای تحمل وزن سنگین جعبه باید سر خود را به جلو ببرند. افرادی که عینک با لنزهای چندکانونی استفاده می کنند یا خانم هایی که کفش پاشنه بلند می پوشند غالباً دچار عارضه سر و گردن به جلو می شوند. همچنین افرادی که از طریق دهان خود بیش از بینی نفس می کشند نیز در معرض این آسیب قرار دارند.

مشکلاتی که به دلیل ابتلا به عارضه سر و گردن به جلو به وجود می آیند
عارضه سر و گردن به جلو یک مشکل وضعیتی بدن است که در آن سر و گردن جلوتر از محل اصلی خود قرار می گیرند. این عارضه می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات برای فرد مبتلا شود.

مشکلات عضلانی اسکلتی
اثر عارضه سر و گردن به جلو می تواند باعث گرفتگی و اسپاسم عضلات، مشکلات مربوط به دیسک، فشار بر عصب ها و شروع آرتروز شود.

مشکلات تنفسی
عارضه سر و گردن به جلو باعث ضعف شدید در عضلات تنفسی شده و اختلالات تنفسی ایجاد می کند. در نتیجه تا 30 در صد از ظرفیت حیاتی ریه ها از دست رفته و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به میزان چشم گیری افزایش می یابد.

مشکلات مربوط به ستون فقرات و عصب ها
اگر سر و گردن به اندازه یک اینچ جلو بیاید وزنی معادل 5 کیلوگرم اضافه تر بر ستون فقرات اعمال می شود. از دست رفتن انحنای ستون فقرات گردنی به دلیل ابتلا به عارضه سر و گردن به جلو می تواند باعث کشیدگی نخاع به انداز 5 تا 7 سانتیمتر شده و فشار زیادی بر عصبها اعمال نماید.

درد و ناراحتی
عارضه سر و گردن به جلو باعث افزایش ناراحتی و درد در گردن، شانه ها و کمر می شود و عملکرد ورودی های حسی از چهار مهره اول گردن را مختل می کند.

مشکلات عدم تعادل
عارضه سر و گردن به جلو مرکز ثقل بدن را جابجا می کند که باعث ناهماهنگی و عدم تعادل شدید شده و احتمال زمین خوردن را به شدت افزایش می دهد.

چگونه می توان عارضه سر و گردن به جلو را اصلاح کرد؟
استراحت کرده، یخ بر روی محل درد قرار داده و داروهای ضدالتهابی را مطابق با نظر پزشک مصرف کنید. اگر پس از انجام این اقدامات هنوز مشکل وجود داشت باید با مراجعه به یک فیزیوتراپیست از مزایای حرکات درمانی فیزیکی بهره بگیرید.

درمان دستی
از طریق درماندستی ترکیبی برای درمان مفاصل و بافت نرم می توان برخی از مفاصل ثانویه و گرفتگی های عضلات را برطرف نمود.

ترکشن (کشش)
غالباً ترکشن چه به صورت دستی انجام شود و چه به صورت مکانیکی می تواند به حل این مشکل کمک می کند. ترکشن روشی است که مهره های را از هم کشیده و هدف از انجام آن برداشتن فشار از روی عصب ها، دیسک و فضای مفاصل است. از آن مهم تر، انجام فرایند کشش تدریجی فورامن به بهبود گردش خون و کاهش تورم های ایجاد شده هم کمک میکند.

برنامه های ورزشی
برنامه های ورزشی کششی و تقویتی عضلات به اصلاح عارضه سر و گردن به جلو به خصوص در افرادی که عضلات سینه آنها کشیده شده و فلکسور گردن و ریترکتور شانه آنها قوی باشد، کمک می کنند.کشش و تقویت دو جنبه اصلی برنامه های آموزشی بنیادی هستند که هر دو، عضلات کل بدن را هدف قرار می دهند.
انقباض چانه (اشاره با بینی):به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید تا قسمت پایین کمرتان آسیب نبیند. به سقف نگاه کنید، حتماً باید بینی شما رو به سقف باشد.

شانه های خود را بفشارید: اگر تنش باعث می شود که شانه ها را به سمت گوش ببرید، شانه های خود را بیندازید، اجازه دهید که دستان شما در دو طرف بدن آزاد باشند. شانه های خود را به سمت هم بفشارید مثل این که بخواهید آنها را به هم برسانید. این حالت را به مدت 3 ثانیه حفظ کنید. به آرامی عضلات را شل کرده و به حالت اولیه خود بازگردید.

یکی از ویژگی هایی که این برنامه های ورزشی دارند این است که به تمرکز حواس و خودآگاهی کمک کرده و باعث می شوند که فرد بتواند محیط و وضعیت بدن خود را تنظیم کرده و وضعیت بدن خود را به شکل صحیح حفظ کند.

حفظ حالت و وضعیت صحیح بدن
-پشت کامپیوتر بنشینید.
-باید صفحه مانیتور هم تراز با چشم های شما و به طور مستقیم روبروی شما قرار گرفته باشد. ارتفاع صندلی باید به گونه ای باشد که زاویه لگن، زانوها و مچ پا 90 در جه باشند.
-فاصله مناسب را برای حفظ سلامت چشم از مانیتور حفظ کنید.
-حتی ممکن است نیاز باشد که چشم های شما معاینه شوند زیرا ممکن است به صورت ارثی شما برای خوب دیدن صفحه مانیتور باید به آن نزدیکتر شوید.
-در هنگام رانندگی حتماً ارتفاع صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که چشم های شما به راحتی بتوانند جلو را ببینند.
- در هنگام رانندگی های طولانی مدت شما خسته شده و می خواهیدسر خود را به سمت جلو خم کنید. در این حالت از آینه دید عقب به عنوان یک راهنما استفاده کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپینقاط ماشه ای (Trigger point)کشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی و درتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکس