دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

خار پاشنه‌ پا

خار پاشنه پا (Heel Spur)
خار پاشنه پا (Heel Spur) عبارت است از به وجود آمدن یک زایده استخوانی در پاشنه پا که باعث درد و مشکل در راه رفتن میشود. علل این بیماری می تواند وارد آمدن استرس یا آسیب به بافت پاشنه پا باشد، که منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های کف پا میشود.

علایم شایع:
علایم این بیماری درد در کف پاشنه پا به صورت خود به خودی یا در اثر فشار آوردن به پاشنه و کف پا می باشد. همچنین این بیماری می تواند گاهاً بدون هیچگونه علامتی باشد.

عوامل افزایش دهنده خطر:
از عواملی که باعث پدید آمدن این بیماری می باشد می توان از دویدن، ایستادن به مدت طولانی و چاقی نام برد. این حالت کمتر در اثر راه رفتن زیاد به وجود میآید.

پیشگیری:
برای پیشگیری از بوجود آمدن این عارضه می بایست از انجام فعالیتهایی که باعث وارد آمدن فشار مداوم به پا میشوند، خودداری کنید. کفشی بپوشید که در قسمت پاشنه یک بالشتک پلاستیکی یا نمدی داشته باشد. همچنین می توانید از کفی های طبی مناسب در کف کفش خود استفاده نمایید. نهایتاً هر چقدر که میتوانید روی پاشنه پا فشار نیاورید، خصوصاً در اوایل درمان بیماری.

عواقب مورد انتظار:
خار پاشنه معمولاً با درمان محافظهکارانه قابل معالجه است. درمانهای موثری برای این بیماری موجود می باشد که بهترین آنها استفاده از شوک ویو تراپی می باشد. شوک ویو با استفاده از امواج مافوق صوت (Ultra Sonic) درمان موثری را جهت رفع این عارضه ارایه می دهد. اگر درمانهای محافظهکارانه موفقیتآمیز نبود، خار پاشنه را غالباً میتوان با جراحی معالجه کرد.

عوارض احتمالی:
از عوارض این بیماری به وجود آمدن مشکلاتی در قسمت پایین کمر یا زانو به دلیل لنگیدن مداوم می باشد.

درمان:
همانطور که گفته شد، بهترین راه درمان این عارضه استفاده از شوک ویو می باشد. مرکز جامع توانبخشی دکتر فرخانی مفتخر است که بهترین و جدیدترین دستگاه شوک ویو تراپی را در اختیار بیماران عزیز قرار داده است. همچنین زمینه فعالیت این مرکز در بهبود انواع دردهای عضلانی-اسکلتی خصوصاً دیسکهای ستون فقرات با استفاده از لیزر تراپی و مگنت تراپی می باشد.

از جمله راههای کاهش درد خار پاشنه می بایست یک کفی مناسب در کفش خود بگذارید تا فشار روی پاشنه کم شود. از وسیله مناسب حفظ قوس کف پا یا قالب مناسب کف پایتان استفاده کنید. ندرتاً جراحی برای در آوردن خار پاشنه، بجز در مواردی که درد حاد وجود دارد تجویز می شود. روی ناحیه دردناک کمپرس سرد یا کیسه یخ 4-3 بار در روز هر بار به مدت 15-10 دقیقه بگذارید.
همچنین برای برطرف کردن درد خفیف، میتوان از داروهایی مثل استامینوفن یا آسپیرین استفاده کرد. تزریق استرویید به درون ناحیه ملتهب برای کاهش التهاب نیز گاهاً موثر می باشد.

رژیم غذائی:
جهت بهبود این عارضه رژیم غذایی خاصی توصیه نمیشود، مگر اینکه اضافه وزن داشته باشید. در این صورت، باید وزن خود را کم کنید تا از فشار وارده به کف پا کم شود.

در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمائید:
اگر شما یا یکی از اعضای خانوادهتان علایم خار پاشنه را دارید. اگر علیرغم درمان، درد یا ناتوانی ادامه یابد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

علي عجم [ 1392-02-17 ]
باسلام وخسته نباشيد ازراهنمايي خوبتان متشكرم

عبداللهی [ 1392-02-14 ]
با سلام در مورد علت خارپاشنه و رفع آن در وبلاگ قسمت علت بیماری ها از استاد خدادادی

پگاه [ 1391-10-06 ]
salam.ba taskakor lotfan age ye markz mogahaz be een dasga dar kermansha khabar darin etela bedin.tnx.

محمد بهبودی [ 1391-07-16 ]
با تشكر از راهنمائی شما اين متن در وبسايتهای ديگر هم موجود است...‏!‏‏!‏‏!‏

بهرام [ 1391-05-05 ]
ازراهنمائیتان متشکرم

صادق قریشی [ 1390-07-27 ]
تشکر از راهنمایی شما .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکسرزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپیکشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی + درمتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکز