دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

نقش تغذیه در بیماری پارکینسون


بیماری پارکینسون اختلالی پیش رونده در سیستم عصبی است که روی حرکات بدن تاثیر می گذارد. این مشکل به طور تدریجی ایجاد می شود و معمولاً با یک لرزش قابل توجه در فقط یکی از دستان شروع می شود. بااینکه لرزش دست می تواند یکی از متداولترین علائم بیماری پارکینسون باشد، این اختلال معمولاً موجب کند شدن حرکات بدن می شود.

مواد مغذی موثر در بیماری پارکینسون
ویتامینها

ویتامینC :
یک آنتی اکسیدان است که احتمالا پیشرفت بیماری را کند کرده و نیاز به دارو درمانی را به تعویق میاندازد. در یک مطالعه در سال 1979 با تجویز توام 3000 میلیگرم ویتامین C و 3200 واحد بینالمللی ویتامین E در روز، برای بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری بودند، پیشرفت بیماری تا بیش از سه سال کندتر شد.

ویتامین E :
این آنتیاکسیدان به عنوان از بین برنده رادیکال آزاد، سلول های مغز را از آسیب حفظ میکند. مصرف مقادیر زیاد ویتامین C و E برای این بیماری پیشنهاد میشود. این مقادیر بهطور معمول از طریق مواد غذایی تامین نشده و باید مکمل یاری صورت گیرد.

ویتامینهای گروه B :
نقش بسیار مهمی در عملکرد مغز و فعالیت آنزیمها دارند.

ویتامین B5 :
در انتقال سریع پیام از یک سلول عصبی به سلول دیگر دخالت دارد.

ویتامین B3 :
گردش خون را در مغز بهبود میبخشد، ولی در صورت ابتلا به اختلالات کبدی ، نقرس و یا فشار خون بالا نباید از این ویتامین استفاده کرد.

ویتامین B6 :
تولید دوپامین در مغز بستگی به وجود این ویتامین دارد، اما در صورت مصرف لوودوپا نباید این مکمل را مصرف کرد.
مواد معدنی

سلنیوم :
یک آنتی اکسیدان قوی است.

کلسیم :
همراه با منیزیم عمل میکند و برای انتقال تحریک عصبی مورد نیاز است.

اسیدهای آمینه
تیروزین :

برای تنظیم و بهبود حالات و رفتار فرد مفید است.

فنیل آلانین :
علائم را کاهش داده و در بهبود افسردگی موثر میباشد. در افراد باردار و یا شیرده در موارد اضطراب بیمورد، دیابت، فشارخون بالا و یا فنیل کتونوری نباید مصرف شود.

Ginkgo Biloba :
این عصاره از برگهای خشک درخت جینگو به دست میآید که بومی ایران نیز هست. اثرات بسیار مفیدی از این گیاه دیده شده، از جمله بهبود گردش خون و اکسیژن برای بهتر شدن عملکرد مغز، کاهش کرامپپا، لرزش، رعشه و افزایش احساس بهبودی.

توصیههای تغذیهای
تاکید بر مصرف منابع خام مواد غذایی در رژیم غذایی: مطمئن شوید که سه چهارم دریافت غذایی شما از مواد غذایی خام مانند دانهها و مغزها است.تاکید بر مصرف مواد غذایی حاوی فنیل آلانین: از آنجا که اسید آمینه فنیل آلانین ممکن است به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک کند، مواد غذایی مانند بادام، مغزها، ماهی، گردو، کدوتنبل، کنجد، لوبیا، نخود و عدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

پروتئین رژیم غذایی باید محدود شود: مقدار پروتئین رژیم غذایی باید به هفت گرم در روز کاهش یابد به جای مصرف گوشت و ماکیان، سایر منابع پروتئین مثل: جو، سویا، ماست، لوبیاها و عدس استفاده شود. در بیمارانی که لوودوپا مصرف میکنند، پروتئین باید بعدازظهر مصرف شود زیرا اسیدهای آمینه در این مواد غذایی ممکن است از رسیدن لوودوپا به مغز جلوگیری کنند.

در صورت مصرف لوودوپا باید دریافت ویتامین B6 کنترل شود :
ویتامین B6 ممکن است با اثرات این دارو تداخل پیدا کند.بنابراین در صورت استفاده از این دارو باید میزان دریافت مواد غذایی حاوی ویتامین B6 مانند: موز، ماهی، گوشت، جگر، جودوسر، بادامزمینی، سیبزمینی و غلات کامل کنترل شود.

تاکید بر مصرف کربوهیدرات: میزان دریافت کربوهیدرات به پروتئین 7 گرم به یک گرم است. از مصرف باقلا خودداری شود. باقلا حاوی دوپامین است و خوردن بیش از یک دوم لیوان آن به همراه دوز روزانه لوودوپا میتواند سبب بروز علائم ناشی از مصرف زیاد دوپامین گردد. باقلا بهطور عمده در رژیم غذایی مدیترانهای مصرف میشود.

تغییر سبک زندگی
ورزش: فعالیت جسمانی و داشتن تمرینات متوسط روزانه میتواند به عملکرد طبیعی عضلات کمک کند. تمرینات انتخابی مثل قدم زدن ، آهسته دویدن، شنا و حرکات کششی سبب حرکت عضلات و پمپ قلب میشود.
منبع : مردمان , وبلاگ دکتر دقاق زاده


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تنگ شدن کانال نخاعی و درارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنجپوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاعتماس با ماارتوپدی