دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

درمان شکستگی لگن در سالمندان و جوانان


شکستگی لگن یا لگن شکسته وضعیتی است که به علت ترک خوردگی یا شکستن یکی از سه استخوان (ایلیوم، پوبیس و ایسکیوم ) که بخشی از لگن هستند رخ می دهد. عروق خونی و اعصاب بزرگ پاها از لگن عبور می کنند و لگن به عنوان نقطه اتصالی برای ارتباط عضلات تنه و اندام تحتانی است. با توجه به اینکه ساختارهای مهم بدن از لگن عبور می کنند، شکستگی لگن یا لگن شکسته ممکن است با آسیب عصب، آسیب ارگان های داخلی و خونریزی همراه باشد.
متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان بخشی دکتر فرخانی بر اساس علت شکستگی استخوان لگن، ابتدا برای رفع علت آن اقدام می نمایند تا از تکرار شکستگی لگن شما جلوگیری نمایند. سپس از آتل برای تثبیت وضعیت لگن شما استفاده خواهند نمود. پس از طی دوره بهبودی، متخصصین ما از ورزش ها و درمان های فیزیوتراپی مخصوص برای بهبود عملکرد و تقویت عضلات متصل به لگن استفاده می نمایند تا به بازیابی حرکت و بهبود عملکرد لگن شما کمک نمایند. جهت مشاوره و اطلاع از روش های درمان و رزرو نوبت، می توانید از طریق شماره های03132367465و03132330382 با ما تماس حاصل فرمایید.

آناتومی لگن

لگن یک ساختار حلقوی استخوانی است که در پایین تنه قرارگرفته است. هر نیمه لگن در هر طرف متشکل از ادغام سه استخوان به نام ایلیوم، پوبیس و ایسکیوم است. رباط ها بافت های همبند قوی هستند که لگن را به استخوان مثلثی شکل بزرگ متصل می کنند. این استخوان مثلثی شکل ساکروم نامیده می شود و در پایه ستون فقرات قرار دارد.

علائم و نشانه ها


علائم لگن شکسته بسته به نوع و شدت شکستگی در هر بیمار متفاوت است. شکستگی جزئی فقط یک کبودی جزئی نشان می دهد. با این حال، علائم دیگر شگستگی استخوان لگن عبارت اند از:
درد ناگهانی در ناحیه
گسترش تورم و کبودی ظرف 48 ساعت از آسیب دیدگی
احساس درد به خصوص در لگن در هنگام حرکت
سوزن سوزن شدن و سردی، بی حسی، رنگ پریدگی پا ها نشان دهنده آسیب ها ی عصبی و صدمه به رگ ها ی خونی است.
علائم صدمات درجه 3 اغلب به خونریزی داخلی منجر می شوند.

نقاط شکستگی لگن

شکستگی لگن در جوانان

این نوع شکستگی استخوان لگندر افراد جوان رخ می دهد و شایع نیستند. آن ها اغلب در هنگام انجام ورزش های مختلف اتفاق می افتند زمانی که فرد در یک موقعیت به خود فشار زیادی می آورد و باعث آسیب بدنی می شود. درنتیجه ی تلاش برای حرکت ناگهانی و صاف کردن زانو زمانی که فشار به طور ناگهانی افزایش می یابد، شکستگی خارج از محل رکتوس فموریس اتفاق میافتد. رکتوس فموریس یکی از عضلاتی است که برای راست کردن زانو استفاده می شود. این نقطه اتصال خار خاصره قدامی تحتانی در کشاله ران است.

شکستگی لگن در افراد مسن

در بیماران مسن مبتلا به پوکی استخوان، سقوطی که باعث فشار به لگن شود ممکن است به شکستگی رامی ناحیه تناسلی منجر شود. معمولاً هر دو رامی در یک طرف شکسته می شوند اما موارد استثنایی نیز وجود دارند که حلقه تنها در یک مکان می شکند.

شکستگی دوطرفه رامی ناحیه تناسلی


این شکستگی استخوان لگن شامل شکستگی هر دو رامی ناحیه تناسلی در هر دو طرف است که درنتیجه ی ضربه مستقیم به منطقه شرمگاهی لگن هست. این اتفاق ممکن است در حوادث یا برخورد ها ی مختلف رخ دهد.

شکستگی های بال ایلیاک


فشار جانبی یا مستقیم بر تاج لگن ممکن است باعث شکستگی بال ایلیاک شود. این شکستگی معمولاً فقط بر یک طرف تأثیر می گذارد و همیشه حلقه را پاره نمی کند.

شکستگی برشی عمودی

شکستگی برشی عمودی براثر تصادفات با وسایل نقلیه و دیگر اشکال تروما با نیروی زیاد اتفاق می افتد . فشاری که منجر به این نوع شکستگی می شود فقط به یک طرف از لگن وارد می آید.

صدمات فشار جانبی

اگر حلقه لگن با زور به جوانب فشرده شود ممکن است سمت رامی ناحیه تناسلی در قسمت جلو و مفصل ساکروایلیاک در پشت شکسته شود. این شکستگی ها ممکن است در دو طرف باشد.

صدمات گشاد نشستن

این صدمات که گاهی اوقات صدمات کتاب باز نامیده می شوند زمانی رخ می دهند که پاها با نیرو از هم باز می شوند و باعث کشیدگی حلقه لگنی در جلو می شود.

طبقه بندی و انواع شکستگی لگن

شکستگی های لگن به طورکلی بسته به درجه و شدت شکستگی به سه نوع طبقه بندی می شوند:
شکستگی های درجه یک نوع باثبات و جزئی شکستگی هستند و ممکن است شامل شکستگی اوالشن فموریس رکتس و شکستگی هر یک از استخوان های خاصره شود.
شکستگی های درجه دو ازنظر چرخشی متزلزل هستند و اغلب باعث باز شدن مفاصل ساکروایلیاک و جدایی سمفیز ناحیه تناسلی می شوند.
شکستگی های درجه سه ازنظر چرخشی و عمودی متزلزل هستند که حلقه لگن را کاملاً مختل می کنند. صدمات بسیار شدید هستند که اغلب با میزان مرگ و میر بالا و عوارض متعدد همراه است.

تشخیص


به طور معمول اشعه ایکس برای تائید شدت شکستگی لگن موردنیاز است. اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف معمولاً محل واقعی و موقعیت استخوان های آسیب دیده را نشان می دهد. سی تی اسکن نه تنها میزان صدمه به لگن را تعیین می کند بلکه به رد سایر صدمات مرتبط احتمالی نیز کمک می کند. بررسی عروق خونی و اعصاب پاها نیز برای پیدا کردن هرگونه آسیب احتمالی دیگر انجام می شود.

درمان

استراحت

از فعالیت هایی که باعث تشدید علائم بیماری اجتناب کنید. تا آنجا که ممکن برای چند هفته اول روی پاهایتان نایستید.

سرد کردن

برای شکستگی لگن و درمان آن استفاده از یخ و سرما درمانی در مناطق دردناک باعث کاهش التهاب، تورم و درد می شود.

داروها

داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است در کاهش التهاب و درد مؤثر باشند.

آتل لگن

آتل لگن به طور موقتی در مواردی استفاده می شود که الگوی شکستگی ناپایدار است و یا خونریزی شدید وجود دارد. در الگوهای آسیبی ناشی از گشاد نشستن، فشردن شکستگی به هم با استفاده از یک آتل لگنی از جابجایی بیشتر جلوگیری می کند و با فشار بر نقاط دارای خونریزی، خونریزی را کاهش می دهد.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی در درمان شکستگی لگن مهم است زیرا سرعت فرایند بهبودی را افزایش میدهد. فیزیوتراپی همچنین احتمال عود در آینده را کاهش می دهد. فیزیوتراپی ممکن است شامل این موارد باشد:
- درمان دستی مفصل
- ماساژ بافت نرم
- جا انداختن مفصل
- الکتروتراپی
- اولتراسوند
- مگنت تراپی
- استفاده از عصا و دیگر وسایل کمکی برای راه رفتن
- تمرینات پیشرفته برای بهبود انعطاف پذیری، قدرت، تعادل، ثبات و تناسب اندام
- مشاوره برای اصلاح فعالیت ها
- اصلاح بیومکانیکی مانند آرتروز، اصلاح تکنیک دویدن و حرکت پا
- مشاوره استفاده از کفش مناسب
- پیلاتیز بالینی

تمرینات برای شکستگی لگن

ممکن است در طول دوره بهبود به انجام تمرینات برای به دست آوردن مجدد عملکرد نیاز پیدا کنید. برخی از تمرینات در زیر ذکرشده است:

تمرین صاف و خم کردن ورزش

در این تمرین زانو تا جای ممکن به قفسه سینه نزدیک می شود که باعث خم شدن زانو می گردد. این حرکت تا زمانی که درد خفیف تا متوسط کشش احساس شود ادامه میابد و سپس زانو به محل اولیه بر می گردد.

تمرین چرخش ران به خارج

به پشت دراز بکشید به طوری که پا صاف و زانو خم باشد. حالا زانو را تا آنجا که ممکن است به دو طرفه حرکت بدهید و حرکت را تا زمانی که درد کشش خفیف تا متوسط احساس کنید، ادامه دهید و سپس زانو را به حالت اولیه بازگردانید.

تمرین پل زدن

به پشت دراز بکشید، پاها را خمکنید به طوریکه زانوها رو به سقف و کف پا صاف بر روی زمین قرار گیرد. به تدریج با کمک پاها ران، شانه و زانو را در یک خط مستقیم به بالا بکشید و عضلات را منقبض کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاعتماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درمارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنج