دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

علت و درمان دردهای شانه و کتف تا گردن با فیزیوتراپی


علل و عوامل بسیاری هستند که می توانند موجب درد در ناحیه شانه شوند و به همین خاطر این مشکل در بین افراد بسیار شایع است. شانه از چند سطح مفصلی و تاندون ها و عضلات تشکیل شده است که این اجزا در کنار هم اجازه ی حرکت دست ها در دامنه ی حرکتی وسیعی را فراهم می کنند. حرکت پذیری بالای این عضو باعث شده است که بیش از اعضای دیگر بدن در معرض بروز آسیب بافت نرم، آسیب استخوانی، گیرافتادگی عصب و بی ثباتی باشد و تمامی این مشکلات می توانند موجب بروز شانه درد شوند. شانه درد ممکن است موقتی یا دائمی باشد و نیاز به رسیدگی پزشکی و اقدامات درمانی داشته باشد.

به بیماران توصیه می شود که در صورت بروز هر گونه علائمی که مربوط به مشکلات مفصل شانه می شود، به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنند. متخصص طب فیزیکی بعد از معاینه و تشخیص دادن مشکل شما، گزینه های درمانی مختلفی را در اختیار شما می گذارد و همچنین ممکن است برای توان بخشی شما انجام برخی تمرینات و ورزش های مخصوص را تجویز کند. در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد روش های درمانی و یا برای تعیین وقت قبلی جهت ملاقات با متخصصین ما، با شماره های 03132367465و03132330382تماس حاصل فرمایید.

علل بروز درد شانه
مفصل شانه از یک استخوان گوی مانند و استخوان کاسه مانند تشکیل شده است که دارای دامنه ی حرکتی بسیار گسترده ای می باشد. حرکت پذیری بالای مفصل شانه موجب شده است که این مفصل، بیش از سایر مفاصل در معرض بروز آسیب باشد. درد شانه می تواند ناشی از یک یا تعداد بیشتری از علل زیر باشد:
نکروز آواسکولار
آسیب شبکه بازویی (براکیال)
شکستگی استخوان بازو
شکستگی استخوان ترقوه
بورسیت
تحت فشار قرار گرفتن عصب ها در گردن (رادیکولاپتی گردنی)
دررفتگی شانه
کپسولیت چسبنده (شانه منجمد)
فتق هیاتال
گیرافتادگی عصب ها
آرتروز شانه
روماتیسم پلی میالژی
روماتیسم مفصلی
آسیب تاندون های شانه
دررفتگی شانه
آرتروز سپتیک (بر اثر عفونت)
کشیدگی و پارگی عضلات
کشیدگی و پارگی تاندون ها
سندرم خروجی قفسه سینه
پارگی و آسیب غضروف مفصلی

علائم شانه درد
درد شانه می تواند در افراد مختلف متفاوت بوده و شدت آن از خفیف تا بسیار شدید باشد . بسته به این که علت اصلی درد شانه ی شما چه بوده است، علائم دیگری می توانند با آن همراه باشند، از جمله:
داشتن حس غیرطبیعی (مانند بیحسی، گزگز، سوزن سوزن شدن و حس سرما)
تغییر شکل مفصل شانه
تغییر رنگ پوست روی شانه (قرمزی یا کبودی)
تورم
احساس ضعف در شانه
در برخی از موارد به سختی می توان درد گردن و شانه را از یکدیگر تشخیص دادچرا که درد گردن به سمت پایین منتشر شده و موجب شانه درد، بازوها و دست ها می شود. این درد معمولا به خاطر گیرافتادگی عصب ها در گردن رخ می دهد. درد شانه می تواند در برخی موارد (مانند بی ثباتی شانه، دررفتگی یا نیمه دررفتگی مفصل) به صورت دوره ای باشد (شدت پیدا کرده و دوباره تسکین پیدا کند).

علائم و نشانه های هشداردهنده
داشتن سابقه ی تومور بدخیم یا علائم و نشانه های نئوپلازی مانند کاهش وزن، دفرمیتی، وجود توده یا تورم، درد شکمی و تورم شکم
قرمزی پوست ناحیه شانه که می تواند نشان دهنده وجود تومور یا عفونت باشد.
تب که می تواند نشان دهنده وجود عفونت یا توده بدخیم باشد.
سابقه آسیب دیدگی ، تشنج یا شوک الکتریکی که اخیرا رخ داده و می تواند موجب دررفتگی شده باشد که این دررفتگی جا نیفتاده است.
تغییر شکل مفصل شانه و عدم توانایی چرخاندن شانه که نشاندهنده دررفتگی است.
اختلالات شدید در حس لامسه ی دست ها و یا عدم توانایی حرکت دادن دست که نشان دهنده آسیب های عصبی است.

تشخیص
پزشک برای پی بردن به علت اصلی درد شانه، ارزیابی های کاملی را انجام می دهد تا بتواند بهترین درمان مناسب برای شما را تجویز کند:

شرح حال بیمار و سوابق پزشکی
اولین قدم در ارزیابی بیمار، گوش دادن به شرح حال او و پرسیدن سوالاتی در مورد سوابق پزشکی او است. پزشک ممکن است سوالات مختلفی از شما بپرسد تا وضعیت عمومی سلامت شما را بداند و همچنین به علل احتمالی درد شانه پی ببرد. سوابق پزشکی بیمار نقش بسیار حیاتی در تشخیص علت زمینه ای درد دارد.

معاینه فیزیکی
پزشک برای تشخیص علت شانه درد، معاینات فیزیکی کاملی را انجام می دهد. پزشک در حین معاینه به دنبال علائم اختلالات فیزیکی، تورم، بدشکلی و ضعف عضلانی می گردد و سعی می کند نقاط حساس و دردناک را شناسایی کند.

آزمایشات و تستها
ممکن است پزشک برای پی بردن به دلیل درد شانه، انجام برخی آزمایشات و عکسبرداری ها را تجویز کند:
عکسبرداری رادیوگرافی
عکسبرداری ام آر آی
سونوگرافی (اولتراسوند)
سی تی اسکن
نوار عصبی
آرتروگرام
آرتروسکوپی

درمان درد شانه

روش درمان درد شانه به علت اصلی بروز درد شانه و علائمی که دارید، بستگی دارد.

اصلاح و تغییر فعالیت ها
لازم است به بدن خود استراحت دهید و از انجام کارهایی که به شانه فشار وارد می کنند خودداری کنید و فعالیت های خود را تغییر دهید. همچنین می توانید با انجام حرکات مخصوص فیزیوتراپی به تقویت شانه خود کمک کنید.

دارو درمانی
ممکن است پزشک برای تسکین درد و التهاب بیمار برخی داروها را تجویز کنند. داروهای پرکاربردی که معمولا بدین منظور تجویز می شوند، داروهای مسکن و ضدالتهاب هستند شامل: ایبوبروفن، دییکلوفناک یا ناپروکسن

تزریق PRP
PRP
پلاسمای غنی از پلاکت است که از خون خود بیمار گرفته می شود و سپس در ناحیه آسیب دیده تزریق می شود تا موجب تسریع روند طبیعی بازسازی و ترمیم در بدن شود.

اوزون تراپی
در روش اوزون تراپی از تزریق اوزون یا هیدروژن پراکساید برای تحریک بدن به منظور ترمیم و بازسازی سریعتر بافت های آسیب دیده استفاده می شود.

لیزرتراپی
در روش لیزرتراپیاز طول موج مشخصی از نور که به پوست تابانده می شود برای تحریک بافت زیرین پوست به منظور سرعت بخشیدن به روند ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده استفاده می شود.

شاک ویوتراپی
شاک ویوتراپی
روشی چند منظوره است که برای کاهش درد و بهبود حرکت پذیری مفاصل استفاده می شود. از شاک ویوتراپی برای درمان رسوبات کلسیمی در تاندونیت روتاتور کاف استفاده می شود. التهای تاندون روتاتور کاف یکی از علل شایع درد شانه است.

مگنت تراپی
مگنت تراپی
برای تسکین درد و بسیاری از مشکلات فیزیکی دیگر کاربرد دارد. با کمک روش مگنت تراپی می توان درد مزمن ناشی از یخزدگی شانه را برطرف کرد.

اولتراسوندتراپی
انجام اولتراسوندتراپیموجب شل شدن بافت ها و رفع گرفتگی های عضلانی، افزایش گردش خون موضعی و شکسته شدن بافت های فیبروزی می شود و در نتیجه این روش باعث کاهش تورم و التهای مزمن می شود. اولتراسوندتراپی برای کاهش درد شانه ناشی از آسیب های بافت نرم شانه، کاربرد دارد.

ماساژتراپی
انجام ماساژتراپی می تواند به تسکین درد و ناراحتی شانه کمک زیادی بکند و در عین حال موجب کاهش استرس بیمار شده و به او آرامش بدهد.

فیزیوتراپی و ورزش
یکی از موثرترین راه ها برای درمان مشکلات ارتوپدی، انجام فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست در ابتدا وضعیت بیماررا ارزیابی می کند تا ببیند که بیمار برای انجام درمان های مدنظر او مناسب است یا خیر. بدین منظور فیزیوتراپ معاینات و تست های مشخصی را برای پی بردن به علت اصلی درد و همچنین شماسایی عوامل تشدید کننده و تسکین دهنده ی درد انجام می دهد. فیزیوتراپیست تمرینات و حرکات اصلاحی مناسب برای شرایط شما را تجویز می کند تا عضلات شانه ی خود را تقویت کنید. همچنین ممکن است برای کاهش درد و خشکی شانه، برخی درمانه ای دستی (حرکت دادن و ماساژ و جااندازی شانه با دست) انجام شوند. برای درمان درد شانه تمرینات بسیار زیاد و مختلفی ممکن است تجویز شوند. برای آنکه این تمرینات موجب فشار زیاد به شانه نشوند باید بسیار آرام و با ملایمت انجام شوند. برخی از این تمرینات عبارتند از:
تمرین حرکت پاندولی دست

کشش شانه


تمرین چرخش داخلی و خارجی شانه

تمرین قرار دادن دست در چهارچوب در و خم شدن​

انقباض کتف ها به سمت یکدیگر​

بالا بردن کتف​


کشش کپسول مفصلی تحتانی

کشش کپسول مفصلی خلفی​

کشش کپسول مفصلی قدامی

خم و راست کردن شانه به سمت جلو​

خم و راست کردن شانه به پهلو

بالا آوردن دست

حرکت شنا با دیوار​

حرکت پرس شانه

جراحی

برخی از مشکلات خاص شانه مانند برخی دررفتگی ها و پارگی تاندون شانه را نمی توان با ورزش و فیزیوتراپی درمان نمود. در این موارد ممکن است انجام جراحی برای بیمار تجویز شود. جراحی شانه ممکن است به روش آرتروسکوپی انجام شود و طی آن بافت های فیبروزی برداشته شده و بافت های آسیب دیده شانه ترمیم شوند. برای انجام بازسازی های بزرگ تر یا انجام عمل تعویض مفصل شانه، از روش جراحی باز استفاده می شود.

پیشگیری
سعی کنید به طور کلی تناسب اندام خوبی داشته باشید.
در هنگام نشستن و ایستادن (یا انجام کارهای مختلف) توجه کنید که بدن شما (خصوصا کمر و گردن) در حالت صحیحی قرار داشته باشد.
به طور منظم حرکات کششی و تمرینات گردن را انجام دهید.
هنگام حمل کردن یک بار (مانند کوله) وزن آن را به طور مساوی بین طرفین متعادل کنید.
به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید.
صندلی، میز کار یا مطالعه و کامپیوتر خود را در موقعیت و ارتفاع مناسبی تنظیم کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
طب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنجپوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاعتماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درمارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکی