دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات گردن در تصادفات (آسیب شلاقی گردن)

رگ به رگ شدن گردن غالباً آسیب شلاقی گردن نامیده می شود. هرچند این عارضه معمولاً در تصادفات اتومبیل رخ می دهد، لیکن هرگونه ضربه یا برخورد محکمی که تکانی شدید رو به جلو یا رو به عقبی را به سر وارد کند می تواند منجر به رگ به رگ شدن گردن شود. این نیروی شدید می تواند منجر به کشیدگی و پارگی عضلات و تاندون های گردن شوند. رگ به رگ شدن گردن غالباً با کشیدگی گردن اشتباه می شود. عارضه ی کشیدگی گردن اندکی متفاوت است. عارضه ی رگ به رگ شدن گردن به دلیل وارد آمدن آسیبی به عضلات و یا تاندون ها، بافت هایی نواری که عضلات را به استخوان ها متصل می کنند، ایجاد می شود. گرفتگی گردن به دلیل پارگی رباط ها، بافت هایی که استخوان ها را به هم متصل می کنند، ایجاد می شود. با این حال، تفاوت بین کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن احتمالاً معنی و مفهوم خاصی برای شما نخواهد داشت. علل، نشانه ها و روش های درمانی کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن غالباً شبیه به هم هستند.
زمانیکه علائم حاد رگ به رگ شدن گردن برطرف شوند، پزشک دوره های توابخشی را آغاز خواهد کرد. این روش درمانی در تقویت و نرم شدن عضلات گردن بسیار مؤثر خواهد بود و به بهبودی و کاهش احتمال رگ به رگ شدن های مجدد در آینده کمک می کند. در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی، ما به شیوه ای تخصصی وضعیت شما را بررسی خواهیم کرد. این کار در کمک به تسکین دردهای گردن و پس از آن اتخاذ روش هایی مناسب برای درمان این عارضه ی شما بسیار مؤثر خواهد بود. جهت درمان رگ به رگ شدن گردن خود و کاهش درد آن با استفاده از روش های فیزیوتراپی می توانید با ما از طریق شماره های03132367465و03132330382 تماس حاصل فرمایید.
علائم آسیب های شلاقی گردن چیست؟
دردهای ناشی از آسیب های شلاقی گردن قابل چشم پوشی نیستند. علائم این عارضه عبارتند از:
گردن درد، کاهش دامنه ی حرکتی و گرفتگی و خشکی عضلات گردن.
درد در هنگام حرکت دادن سر از سمتی به سمت دیگر و یا به عقب و جلو
درد و خشکی در هنگام حرکت دادن سر به هنگام نگاه کردن به هر کدام از شانه ها.
حساسیت به لمس
احساس سردرد در پایه ی جمجمه که به سمت پیشانی کشیده می شود.
گاهی درد رگ به رگ شدن گردن به سرعت برطرف می شود. در موارد دیگر، ممکن است این درد برای چندین ساعت و یا چندین روز قبل از آسیب مجدد گردن باقی بماند.
چه کسانی به عارضه ی رگ به رگ شدن شلاقی گردن دچار می شوند؟
رگ به رگ شدن های شلاقی گردن معمولاً بسیار رایج هستند. بسیاری از افراد درگیر در تصادفات جاده ای دچار دردهای گردنی (همراه با و یا بدون سایر آسیب ها) می شوند. در این زمینه، زنان به دلیل ضعیف تر بودن عضلات گردنی، نسبت به مردان بیشتر در معرض آسیب های شلاقی گردن قرار دارند.
بروز علائم آسیب های شلاقی گردن پس از تصادفات ناچیز جاده ای برای بسیاری از افراد بسیار تعجب برانگیز است. حتی ضربات ناگهانی ناشی از حرکت آرام وسایل نقلیه نیز می تواند تکان های شدیدی را به گردن وارد کند و این امر میتواند منجر به بروز علائم شوند.
در موارد نادری، آسیب های شلاقی گردن ممکن است پس از آسیب های ورزشی و یا فعالیت هایی روزانه مثل تکان های گردن در هنگام مسافرت و یا افتادن اتفاق میافتند.
روش های تشخیص
برای تشخیص گرفتگی گردن، پزشک معایناتی کامل از شما به عمل خواهد آورد. ممکن است برای تشخیص سایر مشکلات، به انجام تصویربرداری اشعه ی ایکس، سیتی اسکن و دیگر آزمون ها نیز نیاز باشد.
روش های درمانی عارضه ی رگ به رگ شدن شلاقی گردن کدامند؟
درد ناشی از این عارضه ها معمولاً در ابتدا اندکی آزاردهنده هستند و ممکن است نیاز باشد که به گردن برای یک روز یا بیشتر استراحت داده شود. علاوه بر این، شما می توانید به محض ممکن شدن، تمرینات آرام گردن را نیز آغاز کنید. بهتر است اجازه ی سفت شدن را به عضلات گردن ندهید.
به تدریج سعی کنید تا دامنه ی حرکتی گردن را افزایش دهید. هر چند ساعت یک مرتبه به آرامی گردن را در هر راستا حرکت دهید. این حرکت را چندین مرتبه در روز تکرار کنید. به محض اینکه شرایط فراهم شد، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. مطمئن باشید با انجام این حرکات آسیبی به گردن شما وارد نخواهد شد.
داروهای درمان کننده ی آسیب های شلاقی


اغلب مصرف داروهای تسکین دهنده ی درد بسیار مؤثر خواهد بود و ممکن است توسط پزشک نیز تجویز شوند.
مصرف دز کامل پاراستامول غالباً برای تسکین این دردها کفایت می کند. برای بزرگسالان این مقدار در حدود دو قرص 500 میلی گرم، چهار مرتبه در روز، خواهد بود.
مسکن های ضدالتهابی. این دسته از داروها به تنهایی و یا همراه با پاراستامول می توانند مورد استفاده قرار گیرند. داروهایی مانند ایبوپروفن در این زمره قرار می گیرند که بدون نسخه یا با نسخه از داروخانه قابل تهیه هستند. داروهای دیگری مانند دیکلوفناک یا ناپروکسن نیازمند نسخه خواهند بود. برخی از افراد مبتلا به زخم معده، آسم، فشار خون بالا، نارسایی کلیه و یا نارسایی های قلبی ممکن است نتوانند مسکن های ضدالتهابی را مصرف کنند.
در مواردی که مسکن های ضد التهابی مناسب نباشند و یا به خوبی عمل نکنند، مسکن های قوی تر مانند کدئین ها، گزینه ی در دسترس خواهند بود. کدئین ها معمولاً همراه با پاراستامول مصرف می شوند.
در صورتیکه تنش عضلانی شدید باشد و میزان درد افزایش یابد، گاهی ممکن است یک شل کننده ی عضلانی مانند دیازپام برای چند روزی برای بیمار تجویز شود.
فیزیوتراپی


در صورتیکه درد به طور کامل برطرف نشده باشد، یک فیزیوتراپیست می تواند روش های درمانی مختلفی را برای تسکین درد مورد استفاده قرار دهد. برخی از این روش ها عبارتند از:
کشش ستون فقرات
گرما درمانی
درمان های دستی
استفاده از آتل های گردن
ماساژ درمانی
علاوه بر این ها، غالباً فیزیوتراپیست تمریناتی را به بیمار پیشنهاد می دهد تا در منزل خود آنها را انجام دهد که این تمرینات بسیار اثربخش خواهند بود.


ممکن است نیاز به تغییر روش درمان باشد و در صورت وقوع هر کدام از موارد زیر شما باید به پزشک مراجعه کنید:
در صورتیکه درد بدتر شود.
در صورتیکه درد بیش از چهار تا شش هفته باقی بماند.
در صورتیکه علائم دیگری مانند از دست رفتن احساس (کرخت شدن)، ضعف و یا احساس سوزن سوزن شدن مداوم در بخشی از یک دست یا بازو ایجاد شود. این علائم ممکن است نشان دهنده ی التهاب و یا وارد آمدن فشار به یکی از اعصاب طناب نخاعی باشد.
در صورتیکه درد حالتی مزمن پیدا کند، ممکن است از سایر تکنیک های تسکین درد نیز استفاده شود. دردهای مزمن گردن گاهی با اضطراب و افسردگی مرتبط هستند که با درمان این مشکلات، برطرف خواهند شد.
سایر روش های درمانی
برخی از شیوه های دیگر درمان عبارتند از:
حفظ وضعیت صحیح بدن می تواند تأثیرگذار باشد. درصورتیکه وضعیت نشستن بدن در هنگام کار و یا کار با رایانه نامناسب باشد (خمیدگی سر رو به جلو و قوز کردن کمر)، این وضعیت می تواند مشکل ساز باشد. صاف بنشینید. بهره گیری از تکنیک های یوگا، پیلاتیز و الکساندر، همه و همه در بهبود وضعیت گردن بسیار مؤثر خواهند بود، لیکن تأثیر آنها در درمان دردهای گردنی نامشخص است.
استفاده از یک بالش مناسب در هنگام خواب می تواند به بسیاری از افراد کمک کند. سعی کنید از بیش از یک بالش استفاده نکنید.


چه زمانی آسیب شلاقی گردن بهتر خواهد شد؟
زمان بهبودی شما به میزان وخامت آسیب های شلاقی گردن شما بستگی خواهد داشت. در اکثر موارد پس از چند روز مشکل برطرف می شود. اما در سایر موارد ممکن است فرایند بهبودی هفته ها به طول بیانجامد. به یاد داشته باشید که سرعت بهبودی افراد با هم متفاوت خواهد بود.
شما ممکن است تمرینات توانبخشی خود را با حرکات نرم کششی آغاز کنید که رفته به رفته با پیشرفت روند بهبودی تمرینات جدیتر خواهند شد. اما هرگز پیش از مشورت با پزشک تمرینات ورزشی را آغاز نکنید.
هر آنچه که شما انجام می دهید، در آنها عجله نکنید. افرادی که ورزش های تماسی را انجام می دهند باید بسیار مراقب باشند تا قبل از از سرگیری مجدد ورزش، از بهبودی کامل خود اطمینان حاصل کنند. پزشک پس از فراهم شدن شرایط، اجازه ی از سرگیری فعالیت ها را به شما خواهد داد. هرگز قبل از بدست آوردن توانایی انجام فعالیت های زیر، فعالیت های فیزیکی پیشین خود را مجدداً آغاز نکنید:
نگاه کردن به شانه ها بدون درد یا احساس خشکی
حرکت دادن سر رو به جلو در تمامی جهات و یا رو به عقب در تمامی جهات بدون درد یا احساس خشکی
حرکت دادن سر از سمتی به سمت دیگر بدون درد یا احساس خشکی
در صورتیکه قبل از بهبودی کامل آسیب های رگ به رگ شدن گردن، فشاری را به خود وارد کنید، ممکن است دردی مزمن و آسیبی دائمی را برای عضلات گردن خود باقی بگذارید.
چگونه می توان از آسیب های شلاقی گردن جلوگیری کرد؟
البته در صورت بروز تصادف، کار زیادی برای جلوگیری از آسیب های شلاقی گردن نمی توان انجام داد. لیکن، توجه به موارد زیر در کاهش احتمال وقوع بسیار مؤثر خواهد بود:
انجام تمریناتی تقویتی برای حفظ توان و شادابی عضلات گردن، بویژه در صورتیکه شما قبلاً نیز به عارضه ی رگ به رگ شدن گردن دچار شده باشید.
افرادی که تمام روز را در موقعیت ثابتی مینشینند، مانند کارمندان دفتری، باید زمان های استراحت منظمی را برای نرمش و انجام حرکات کششی گردن اختصاص دهند.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاعتماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درمارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنج