دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

جراحی بسته (انواع تزریق) دیسک کمر و درمان دردهای ستون فقرات


در طی سال های اخیر روند پیشروی جراحی های ستون فقرات به سوی انجام جراحی های بسته و کم تهاجمی پیش رفته است. جراحی بسته یا جراحی کم تهاجمی ستون فقرات شامل روش هایی می شود که در آن از انواع روش های تزریق، لیزر و مانند آن استفاده می شود. در برخی از این روش ها گاها برش هایی ایجاد می شود که بسیار کوچک بوده و به بافت ها و ماهیچه های ستون فقرات کمترین آسیب ممکن را می زند.

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی طی ده ها سال تمامی سعی خود را برای بازیابی و احیای توان فیزیکی بیماران انجام داده و به بسیاری کمک کرده اند که زندگی بدون درد را تجربه کنند. متخصصین طب فیزیکی می توانند از روشهای درمان غیرجراحی مانند انواع تزریقات (تزریق اپیدورال، تزریق اوزون یا PRP) و لیزردرمانی استفاده کرده و بهترین درمان غیرتهاجمی ممکن را برای کسانی که از درد کمر، آرتروز ستون فقرات، دیسک کمر رنج می برند، ارائه دهند. اگر به دنبال راهی به جز جراحی برای تسکین دادن و از بین بردن درد کمر یا گردن یا دیگر دردهای خود هستید می توانید از طریق شماره های 03132367465و03132330382با ما تماس حاصل فرمایید و یک وقت قبلی جهت مشاوره ی اولیه تعیین کنید.

مزایا
مزایای انجام جراحی بسته ی کمر عبارتند از:
- بدون ایجاد برش یا با ایجاد برش های بسیار کوچک و تشکیل کمترین میزان بافت فیبروزی در جای زخم
- آسیب کمتر به بافت های اطراف ستون فقرات و عضلات آن
- کاهش میزان از دست دادن خون بدن
- کاهش میزان درد بیمار و نیاز به داروهای مسکن
- بهبودی بسیار کوتاه مدت تر و بازگشت سریع تر به روند عادی زندگی
- ماندن در بیمارستان برای مدت زمان کوتاه تر
- بسیاری از روش های جراحی بسته به صورت سرپایی قابل انجام است.
- کاهش خطر بروز عفونت

انواع تزریقات در ستون فقرات چیست؟
در بسیاری از موارد بروز درد مزمن کمرمی توان از روش انجام تزریق هم برای تشخیص دلیل اصلی درد و هم درمان درد استفاده نمود. پزشکان و متخصصان طب فیزیکی از تزریقاتی که در ستون فقرات انجام می دهند هم برای تشخیص و هم درمان دردهای ستون فقرات استاده می کنند. در ادامه پرکاربردترین انواع تزریقات ستون فقرات شرح داده شده اند:

تزریق استروئید در فضای اپیدورال

تزریق اپیدورال برای کاهش دردهای منتشرشونده که بر اثر التهاب عصب ها ایجاد شده است، موثر می یاند. التهاب عصب ها در ستون فقرات می تواند به خاطر بیرون زدگی دیسک کمریا تنگی کانال نخاعی باشد. این تزریقات همچنین در موارد ابتلا به آرتروز در مفاصل فاست در ستون فقرات نیز مفید هستند. داروی مورد نظر قسمت بیرونی مفاصل را می پوشاند و سپس جذب مفصل می شود و التهاب داخل مفصل را کاهش می دهد. برای انجام تزریق اپیدورال سه راه وجود دارد:
تزریق دُمی یا کودال: تزریق کودال در فضای اپیدورال و در ناحیه ی ساکرال انجام می شود. یکی از مزایای انجام این تزریق این است که لایهی دورا (که اطراف نخاع را میپوشاند) سوراخ نمی شود.
تزریق ترانسلومبار: در این روش سر سوزن در بین دو زائده ی خاری در پشت مهره ها در ستون فقرات قرار داده می شود و ماده ی بیحس کننده و ضدالتهاب تزریق می شود. شما می توانید با لمس کردن کمر خود، زائده های خاری ستون فقرات را حس کنید.
تزریق ترانسفورمینال (بلوک عصبی): این روش یک روش کاملا انتخابی است که در آن تزریق در ناحیه ی بسیار خاصی در اطراف یکی از ریشه های عصبی انجام می شود. این روش تزریقی معمولا برای تشخیص محل دقیق منشا درد و اغلب در ناحیه گردن انجام می شود.

تزریق در مفاصل فاست


در مواردی که دردهای موضعی ستون فقرات یا درد پایین کمرناشی از مشکلات مفاصل فاست باشد، از روش تزریق در مفاصل فاست استفاده می شود. تزریق در مفاصل فاست موجب بلوک شدن عصب های مفصل مربوطه می شود و از این طریق پزشک می تواند تشخیص دهد که درد کمر به مفصل مورد نظر مربوط می شود یا خیر. از داروهای تزریق شده رد مفصل به منظور کاهش التهاب ناشی از فرسایش، ساییدگی و آرتروز مفصل استفاده می شود.
برای آن که پزشک مطمئن باشد که تزریق را دقیقا در داخل مفصل انجام می دهد از دستگاهی به نام "فلوروسکوپ" استفاده می کند. با استفاده از تصاویر فلوروسکوپی پزشک می تواند محل دقیق وارد شدن سوزن در بدن را ببیند و قبل از تزریق کردن دارو، سر سوزن را دقیقا در جای مورد نظر قرار دهد. دستگاه فلوروسکوپ با استفاده از اشعه ی ایکس، تصویر رادیوگرافی از داخل بدن را بر روی یک صفحه نمایش، نشان می دهد.

انواع تزریق در مفصل فاست عبارتند از:
تزریق درون مفصلی (اینترآرتیکولار): در این حالت، داروی مورد نظر در داخل کپسول مفصلی تزریق میشود تا درد و التهاب را کاهش دهد.
بلوک عصبی: در این روش، ماد ی بی حس کننده در نزدیکی شاخه ی عصبی تزریق میشود که به مفصل مورد نظر می رسد. با استفاده از این روش می توان تشخیص داد که آیا مفصل مورد نظر، منشاء درد بوده است یا خیر.

تزریق PRP

یکی از جالب ترین و مبتکرانه ترین روش های نوین برای احیا و بازیابی بافت های نرم آسیب دیده در بدن، استفاده از روش تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکتاست. روش تزریق پی آر پی یک روش موثر، کاملا طبیعی و ایمن برای ترمیم مفاصل و بافتهای آسیب دیده و تسکین دردهای مزمن است. در این روش مقداری از خون بدن بیمار گرفته میشود و درون یک سانتریفیوژ قرار داده می شود تا پلاکت های موجود در آن جداسازی و غنی شوند و سپس پلاسمایی که از پلاکت های خون غنی شده است در ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. به طور طبیعی زمانی که یکی از بافت های بدن آسیبی میبیند، پلاکت های خون در این ناحیه تجمع پیدا می کنند تا روند ترمیم بافت آغاز شود. ما می توانیم با غنی سازی کردن این پلاکت ها و تزریق مستقیم آن ها در ناحیه آسیب دیده، ترکیب بسیار قدرتمندی که حاوی فاکتورهای رشد و بازسازی بافت است را درست به محل مورد نیاز برسانیم و روند طبیعی بازسازی و ترمیم بافت های بدن را به طور چشمگیری سرعت دهیم.

تزریق اوزون

برای بسیاری از افرادی که به بیرون زدگی دیسک کمر مبتلا هستند، انجام جراحی باز کمر به روش تهاجمی، تقریبا تنها گزینه ی درمانی باقی مانده است، هر چند انجام این جراحی نمی تواند درد شدید کمر را به طور کامل از بین ببرد. اما در این شرایط هنوز هم ممکن است امکان تسکین درد بدون جراحی وجود داشته باشد. برخی از پزشکان برای بیماران خود یک روش درمان غیرجراحی را تجویز می کنند که بدون داشتن خطرات و عوارض شدید جراحی، میتواند به همان اندازه موثر باشد. این روش، تزریق اوزون یا اوزونتراپینام دارد.
در این روش، گاز اوزن در درون دیسک بیرون زده تزریق می شود. با تزریق مستقیم گاز اوزون در درون دیسک، حجم دیسک کاهش پیدا می کند. مرکز دیسک، نوکلئوس پولپوس نام دارد که دارای ماده ی ژله مانندی می باشد و با تزریق اوزون در دیسک، پروتئین موجود در هسته ی مرکزی دیسک به نام پروتئوگلیکان، اکسیده می شود و حجم دیسک کاهش پیدا می کند. با کوچک شدن دیسک، فشار وارد شده بر روی عصب ها کاهش پیدا میکند و در نتیجه درد شما نیز برطرف می شود.

جراحی لیزری برای درمان مشکلات ستون فقرات چگونه است؟

لیزرهای جراحی به طور کلی برای برداشتن (سوزاندن) بافت های اضافی یا بافت های غیر طبیعی به کار می روند. با تاباندن لیزر به بافت های بدن، نور لیزر به بافت مورد نظر جذب شده و تبدیل به گرما می شود. بافت مورد نظر با گرم شدن به تدریج بخار شده و اصطلاحا سوزانده می شود.
لیزر نیز مانند هر ابزار جراحی دیگری است. ممکن است ابزار لیزر از طریق یک برش بسیار بزرگ (3 اینچ یا بیشتر) به طرف دیسک هدایت شود، ممکن است از طریق یک لولهی 14 الی 18 میلی متری وارد بدن شود، از طریق آندوسکوپ وارد شود و یا با استفاده از یک سوزن بسیار باریک (قطر 3 میلی متر) و با کمک تصاویر اشعه ایکس، به سمت دیسک هدایت شود. در تمامی این موارد، جراح نام این عمل را جراحی لیزری دیسک می نامد.
جراحی لیزری دیسک می تواند شامل انجام یکی یا تمامی تکنیک های زیر باشد:
سوزاندن عصب مفصل فاست با لیزر (ریزوتومی): در این روش عصب های بسیار کوچکی که سیگنال های عصبی را از مفصل فاست به مغز منتقل می کنند، سوزانده می شوند تا درد ناشی از آرتروز مفاصل فاست برطرف شود.
جراحی برداشتن فشار از روی عصب (دکمپرشن دیسک): سوزاندن بافت دیسک برای برطرف کردن فشاری که بر روی شاخه های عصبی ایجاد شده است و موجب درد منتشر شونده تا پاهاشده.
آنولوپلاستی با لیزر: برطرف کردن پارگی های دیواره ی دیسک (آنولوس) برای رفع درد کمر

جراحی بسته ستون فقرات با رادیوفرکوئنسی


رادیوفرکوئنسی (RF) روشی است که بر خلاف روش های تزریق در ستون فقرات که تاثیرات موقتی دارند، موجب تسکین درد برای مدت زمان طولانی می شود. در این روش عصب های خاصی که سیگنال های درد را به مغز منتقل می کنند انتخاب می شوند و در واقع نواحی که منشاء درد هستند قطع عصبی می شوند و بدین ترتیب درد بیمار بین چند ماه تا یک سال به طور کامل برطرف می شود.

این درمان چگونه انجام میشود؟
بعد از این که ساختار یا بافت منشاء درد به دقت تشخیص داده شده و تعیین شد، شاخه های عصبی مربوط به آن مورد هدف قرار می گیرند. در ابتدا یک سوزن عایق بندی شده یا کانولای RF (یک لوله ی مخصوص بسیار باریک) به سمت فضای کنار این عصبها هدایت می شود. ساقه ی این کانولا (به جز 5 تا 10 میلی متر آخر آن) با ماده ی عایق مخصوص پوشانده شده است تا جریان الکتریکی به بافت های مجاور منتقل نشود و تنها از طریق سر کانولا جریان منتقل شود. زمانی که کانولا در موقعیت صحیحی قرار داده شد، پزشک در ابتدا تست کوچکی انجام می دهد و جریان الکتریکی کوچکی را با دو فرکانس متفاوت بر سر کانولا می فرستد. بعد از آن که با انجام این تست پزشک مطمئن شد که سر کانولا در محل دقیق و درستی قرار گرفته است، ماده ی بی حس کننده به محل مورد نظر تزریق می شود. سپس با استفاده از ژنراتور RF (رادیوفرکوئنسی) برای گرم کردن سر کانولا استفاده می شود و این کار تا 90 ثانیه ادامه پیدا میکند و عصب مورد نظر سوزانده می شود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکسرزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپیکشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی + درمتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزی