دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

درمان درد و التهاب کشکک زانو (علائم زانوی دوندگان) چیست؟


درد و التهاب کشکک زانو که معمولاً فقط زانوی دوندگان نامیده می شود، به عنوان یکی از آسیب دیدگی های ناشی از ورزش در بزرگسالان شناخته شده است. اگر چه در بعضی از بزرگسالان زانودرد تنها زمانی شروع می شود که فرد دویدن را برای اولین بار آغاز می کند، اما متخصصین بر این باورند که دویدن تنها عامل بروز زانوی دوندگان نیست.

اگر شما به علت درد و التهاب کشکک، زانودرد را تجربه می کنید تا زمانی که به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید و وی درد و عدم تعادل عضلانی را در شما بررسی کند، از تعداد دفعات، شدت و مدت زمان هر فعالیتی که زانودرد شما را تشدید می کند بکاهید. متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی یک برنامه جامع از حرکات کششی و حرکات دامنه حرکتی را به شما ارائه می دهند تا عدم تعادل در عضلات بهبود یابد و جهت اطمینان از حرکت صحیح کشکک زانو، عضلات بازآموزی و تقویت شوند و به تدریج میزان فعالیت های شما را افزایش دهد بنابراین شما می توانید با حفظ سبک زندگی بدون درد، به فعالیت های گذشته خود بازگردید. این برنامه درمان زانوی دوندگان جهت کاهش درد شامل حرکات کششی، پی آر پی، اوزون تراپی، لیزردرمانی، ماساژ درمانی، شاک ویو درمانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش ها و مراحل درمان و یا رزرو نوبت می توانید از طریق شماره های 03132367465و03132330382 با ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل و عوامل خطرساز درد و التهاب کشکک زانو
آمادگی جسمانی ضعیف:
در زمانی که ورزش می کنید مخصوصاً اگر ورزش هایی انجام می دهید که نیازمند حرکت دادن پی در پی پاها است از جمله پله نوردی، رقص، تمرینات پلایومتریک و غیره
اگر ورزش شدید را با سرعت بسیار زیاد آغاز کنید، افزایش ناگهانی مسافت یا افزایش شدت دویدن و پوشیدن کفش های پاره در هنگام تمرین
در صورت تجربه تروما و یا وارد شدن ضربه مستقیم به زانو یا افتادن روی زانو
بالا بودن شاخص توده بدنی یا اضافه وزن داشتن یا چاق بودن
داشتن سابقه بیماری آرتروز، استئوآرتریت یا اختلال خود ایمنی که بر مفاصل اثر بگذارد.
داشتن مشکلات ژنتیکی که بر مفاصل اطراف زانو تأثیر می گذارند نظیر مشکلاتی که مچ پا، لگن و پا را ضعیف می کنند، تحرک بیش ازحد زانو، صافی کف پا
داشتن جنسیت زن: اگر چه که تمام مطالعات میان جنسیت و زانودرد ارتباطی نیافته اند اما بسیاری از مطالعات نشان می دهند که زنان علائم درد کشکک را بیشتر تجربه می کنند. شاید این موضوع درست باشد چرا که زنان نسبت به مردان لگن پهن تری دارند که این بر نحوه توزیع وزن بر روی زانو تأثیر می گذارد.جوان تا میانسال بودن: به طور شگفت آور، افراد زیر 34 سال بیشتر مستعد ابتلا به درد کشکک هستند.
فرد به تازگی تمرین کردن را شروع کرده باشد: افراد بزرگسالی که به تازگی ورزش کردن را شروع کرده اند، حتی افرادی که کمتر از 8 سال و نیم فعال بوده اند بیشتر دچار آسیب دیدگی پا می شوند.

علائم بیماری زانوی دوندگان یا التهاب کشکک زانو
- بروز درد و گزگز در هر دو زانو یا یکی از زانوها، ممکن است درد (مخصوصاً در هنگام حرکت کردن) گاهی شدید و گاهی خفیف باشد.
- وجود مشکل در راه رفتن، دویدن، بالا رفتن، چمباتمه زدن و یا خم کردن زانو
- تندرنس (احساس درد در نقطه ای از بدن به دنبال فشار دادن آن نقطه) و گاهی بروز تورم در پشت، زیر زانو که گاهی نیز به خارج از قسمت آسیب دیده زانو منتشر می شود.
-احساس ضعف در زانو و یا احساسی شبیه به خالی کردن زانو
-نشانه های وجود تورم در اطراف زانو نظیر آب آوردن زانو، قرمز شدن و گرم شدن زانو
-ایجاد صدا یا تقتق زانو در هنگام حرکت کردن

روش های درمان درد و التهاب کشکک زانو
بیش از دو سوم افراد مبتلا به زانوی دوندگان از طریق پروتکل های توانبخشی طبیعی نظیر کشش، تقویت، استراحت و یخ گذاری با موفقیت می توانند درمان شوند. برخی از بررسی ها نشان می دهند که پروتکل های توانبخشی می تواند 80 تا 90 درصد علائم زانوی دوندگان را رفع کند. حدود 68 درصد از بزرگسالان مبتلا به درد کشکک زانو، حداقل تا 16 ماه پس از انجام توانبخشی علائم را حفظ می کنند.

استراحت کردن و استراحت دادن به زانو
شرکت کردن در هر ورزشی بدون داشتن استراحت کافی و سپری نمودن دوره نقاهت، خطر بروز آسیب دیدگی جدید را افزایش می دهد و علائم را تشدید میکند. اگر غالباً به شکلی تمرین می کنید که فشار زیادی به زانو وارد می شود، در حقیقت ممکن است که علائم در نتیجه آسیب دیدگی ناشی از دویدن ایجاد شود.

فیزیوتراپی
اگر شک دارید که در راستای صحیح مفصل ران، لگن، مچ پا و قدم پایتان مشکلاتی وجود دارد، ملاقات با یک فیزیوتراپیست را مدنظر قرار دهید. همچنین شما میتوانید از یک متخصص طب فیزیکی سؤال کنید تا حرکات کششی را به شما توصیه کند تا آن ها را در خانه انجام دهید یا به شما کفی های مخصوصی را بدهد که جهت افزایش حمایت، آن ها را درون کفش خود قرار دهید. همچنین چند شیوه غیرطبیعی و ساختگی دیگر نظیر تیپینگ (بستن نوار) و بریس برای بهبود حرکت کشکک زانو وجود دارند.

لیزرتراپی
این برنامه درمانی برای افرادی مناسب است که در جستجوی یک راهکار ایمن، مؤثر، غیرتهاجمی و بدون درد برای درمان زانودرد خود هستند. متخصصین طب فیزیکی از لیزرهای سرد استفاده می کنند و این روش را با روش های درمانی دیگر نظیر ماساژ درمانی، درمان های دستی ترکیب می کنند تا به کاهش درد کمک کنند، عضلات اطراف مفصل زانو را تقویت ، دامنه حرکتی را افزایش و التهاب و تورم را کاهش دهند و از این طریق به بهبود عملکرد کلی زانو کمک کنند.

شاک ویو تراپی
شاک ویو تراپی روش بسیار ایمنی است و در آن امواج صوتی با انرژی بالا بر روی عضلات، تاندون ها و استخوان های آسیب دیده اعمال می شود. ممکن است این روش مشابه روش درمانی التراسوند به نظر برسد اما کاملاً از هم تفاوت دارند. التراسوند نحوه ادراک درد در بدن را تغییر می دهد در حالی که روش درمانی شاک ویو بازسازی استخوان و تاندون و رشد غضروف را تحریک می کند و احساس درد ناشی شده از زانوی دوندگان را کاهش می دهد.

کشش و تقویت عضلات همسترینگ و عضلات چهار سر ران
چنانچه عضلات چهار سر ران (که در جلوی ران واقع هستند) ضعیف باشند به علت اینکه بدن ناچار است که تعادل ایجاد کند، ممکن است فشار بیشتری بر روی زانو و عضله همسترینگ وارد شود. هرگاه که درد کمی فروکش کند (شما می توانید راه بروید و بدون احساس ناراحتی زانو را خم کنید) یا پزشک یا فیزیوتراپیست به شما اجازه دهد روش هایی برای تقویت عضله همسترینگ، عضله چهار سر ران و لگن وجود دارد که عبارتند از:
انجام حرکت لانج و اسکات (چمباتمه زدن)

پل زدن (قوس دادن) و بلند کردن یک پا از روی زمین

به گونه ای که پاها صاف باشند، بایستید سپس از لگن به جلو خم شوید تا دست ها به انگشتان پا برسند.

در حالی که ایستاده اید یکی از زانوها را خم کنید و مچ پا را از پشت گیرید.

بر روی کمر دراز بکشید، هر دو زانوی خود را در هوا خم کنید، مچ یکی از پاها را بر روی زانوی پای مخالف قرار دهید، سپس ران پا را بکشید تا باسن شل شود.

روش های درمانی تزریقی
بسیاری از متخصصان طب فیزیکی جهت کمک به کاهش التهابی که از زانودرد ناشی میشود از مواد تزریقی استفاده می کنند که حاوی کورتیکوستروئید باشند هر چند که این مواد می توانند به بروز گزگز و ورم خفیف کمک کنند. حتی اگر برای کاهش التهاب زانو، تزریق را دریافت کرده اید، اگر به انجام حرکات کششی اهمیت دهید و در هنگام لزوم ورزش را کنار بگذارید و وضعیت قرارگیری و فرم بدن را بهبود دهید، اینگونه شما از خود در برابر بروز آسیب دیدگی ها و دردهای آتی محافظت خواهید کرد.

روش درمانی پی آر پی
روش پی آر پی (PRP) گزینه درمانی بسیار سودمندی جهت کاهش آسیب دیدگی های شدید و مزمن در پا بخصوص در درمان عارضه درد و التهاب کشکک زانو می باشد. در روش درمانی پی آر پی از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می شود که این مواد حاوی پلاکت، سلول های بنیادی و عوامل رشدی می باشد که بافتهای آسیب دیده را بازسازی می کنند.

عمل جراحی
به ندرت اتفاق می افتد که برای درمان درد و التهاب کشکک زانو به عمل جراحی یا مراقبت های طولانی مدت نیاز شود. هر چند که اگر علت درد زانو اختلالاتی مانند استئوآرتریت (آرتروز) باشد ممکن است به درمان های دیگری به جز آنچه که در فوق ذکر شد نیاز گردد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپینقاط ماشه ای (Trigger point)کشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی + درمتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکس