دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

علت و درمان درد مچ دست


مچ دست مفصل پیچیده و مهمی است که به لطف وجود آن می توان دست و انگشتان را حرکت داده و کارهای روزمره را از باز کردن پیچ درب قوطی گرفته تا شانه کردن مو انجام داد. معمولاً ما به اهمیت عملکردی مچ دست خود آگاهیم. زمانی که مفصل مچ دست دچار روماتیسم مفصلی یا عارضه های دیگر می شود، انجام بسیاری از این کارها برای ما مشکل یا غیر ممکن میشود و علاوه بر ناتوانی در انجام امور روزمره، درد و ناراحتی در مچ دست نیز باعث آزار ما می شود.
وقتی به دلیل جراحی، تصادفات یا بیماری های مزمن مچ دست شما دچار آسیب می شود و در انجام کارهای روزمره خود با مشکل مواجه می شوید، متخصصین ما در کلینیک تخصصی دکتر فرخانی به شما کمک می کنند تا مچ دست شما به حالت عادی خود باز گردد.
متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ما به شما کمک می کنند تا احساس بهتری داشته باشید. ما بر اساس برنامه درمانی که کاملاً مناسب شرایط شما است به شما در درمان عارضه های مرتبط با دست کمک می کنیم. ما با همکاری خود شما برنامه درمانی را تنظیم می کنیم تا بتوانید امور روزمره خود را دوباره به راحتی انجام دهید. جلسات درمانی شما شامل درمان های مبتنی بر شواهد، تمرینات فیزیکی و تعدیل حرکات دست بوده تا فرایند توانبخشی در ابتدای دوره درد یا آسیب دیدگی آغاز شود. برای دریافت مشاوره درباره روش های طب فیزیکی و توانبخشی ونیز رزرو نوبت می توانید از طریق شماره 03132330382تماس حاصل فرمایید.
دلایل بروز درد در مچ دست
مچ دست در معرض آسیب های زیادی قرار دارد. برخی از این آسیب ها که با درد دست همراه هستند عبارتند از:
تونل کارپال
التهاب تاندون
دفورمیتی بوتونیر
انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر
آرتروز CMC
تاندینوپاتی De Quervain
شکستگی دیستال رادیوس
آسیب دیدگی تاندون اکستانسور
آسیب دیدگی تاندون فلکسور
سکته مغزی
عوارض درد مچ دست
با وجود درد در دست و مچ دست انجام کارهای ساده روزمره هم مشکل می شود. درد در مچ دست به هر علتی که به وجود آمده باشد مثل ابتلا به آرتروز، جمع شدگی انگشت یا بیحسی تونل کارپال باعث ایجاد اختلال در انجام امور روزمره ضروری و انجام فعالیت های فیزیکی معمول می شود. در بیشتر مواقع درمان های ماهرانه می تواند دست آسیب دیده را که ممکن است درد آن چندین ماه ادامه داشته باشد بهبود داده و آن را از درد رها کند. 27 استخوان، 20 ماهیچه به علاوه رباطها، تاندون ها و مفاصل، اعضای اسکلتی موجود در دست هستند که می توانند در معرض آسیب دیدگی قرار گیرند.
درمان درد مچ دست
آرتروز مچ دست عارضه شایعی بوده که با ضعف، درد و کاهش دامنه حرکتی دست و مچ دست همراه است. تراپیست های مجرب ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی قادر به ارزیابی کامل دست برای تشخیص علت به وجود آورنده این علائم هستند (به دام افتادگی عصب، نقاط تریگر فعال، اختلالات سرویکال) همچنین این متخصصین روش های درمانی مرکب از درمان های دستی و تمرینات ورزشی را برای تقویت ماهیچه ها و بهبود عملکرد دست و کاهش درد ارائه می کنند.
درمان های دستی
درمان های دستی برای کاهش درد و بهبود حرکتی مچ دست به کار می رود. این رویکرد ترکیبی از روش های حرکتی / دستی در مفاصل و بافت نرم برای کاهش درد و باز گرداندن عملکرد حرکتی مچ دست است. به دلیل پیچیدگی دست و مچ دست و برای اطمینان از بیومکانیک مناسب همه مفاصل درگیر، باید ارزیابی و درمان های دقیق و کاملی انجام پذیرد.
برنامه های ورزشی تراپاتیک
برنامه های ورزشی تراپاتیک متناسب با تشخیص خاص بیماری ارائه می گردد. برنامه های بلند مدت برای کاهش درد و محدودیت های حرکتی و همچنین افزایش احتمال پیشگیری از آسیب های بیشتر طراحی می شوند. با تمرینات تراپاتیک به بیمار الگو های حرکتی مناسب آموزش داده می شود همچنین انجام این تمرینات باعث تقویت عضلات و افزایش استقامت برای رهایی کامل از عارضه های جاری می شود.


بریس ها و مچ بند
اگر آسیب ها و جراحات وارده بر مچ دست باعث شده که حرکت دادن مچ دست برای شما مشکل شود ممکن است متخصص طب فیزیکی و توانبخشی استفاده از بریس ها را برای دست و مچ دست شما توصیه کند. ما گزینه های متعددی متناسب با نیازتان به شما ارائه میکنیم:
بریس مناسب برای سندرم تونل کارپال

اگر متخصص طب فیزیکی ابتلا به سندرم تونل کارپال را در مچ دست شما تشخیص داد از شما خواهد خواست تا از مچ بندهای مخصوصی استفاده کنید. احتمالاً شما باید از این مچ بندها فقط در هنگام شب استفاده کنید. ممکن است به شما توصیه شود که در هنگام انجام فعالیت های خاصی مثل تایپ کردن با کیبورد از این مچ بندها استفاده کنید. این مچ بندها چسب های مخصوصی دارند که فشار وارده بر عصب میانی را کاهش داده و مانند مچ بندهای کلاسیک مچ دست را هم محکم می گیرد.


مچ بندهای مخصوص آرتروز
برخی از افراد از مچ بندهای مخصوص برای درمان آرتروز مچ دست استفاده می کنند که می تواندبه تنهایی یا همراه با روش های درمانی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این مچ بندها مچ دست را محکم نگه داشته تا درد آن کاهش یافته و انجام امور روزمره راحت تر انجام شود.


مچ بندهای مخصوص آسیب دیدگی های مچ دست
مچ بندها و بریس های مخصوص دست برای آسیب دیدگی های خاص مانند رگ به رگ شدن مچ دست به کار برده می شوند. استفاده از این مچ بند ها معمولاً پس از انجام برخی عملهای جراحی تجویز می شود. هدف از استفاده از مچ بندها پس از عمل جراحی یا آسیب دیدگی مچ دست، کاهش حرکت مفاصل برای افزایش سرعت روند بهبودی است.


لیزردرمانی
لیزردرمانی سرد جدیدترین روش درمانی برای کاهش درد و بهبودی بهتر در دست و مچ دست است. لیزر سرد، روند کلی بهبودی و فرایند ترمیم را با افزایش تولید انرژی، بهبود روند ترمیم سلولی و کاهش شکل گیری بافت های اسکاری تسریع میکند. لیزردرمانی در سطح پایین یک روش درمانی شگفت انگیز برای کاهش درد و تورم ناشی از آسیب های وارده به بافت های نرم است. لیزر مسیر های التهابی را برای کمک به کاهش تورم واماس مسدود می کند.
شاک ویو درمانی
شاک ویو درمانی یک روش درمانی مؤثر و بی خطر برای درمان بسیاری از بیماریها مانند درد شانه ها و التهاب تاندون مچ دست است. با استفاده از این روش، شدت و خطرات احتمالی ناشی از عمل های جراحی تهاجمی کاهش یافته یا از بین می رود و دوره بهبودی هم کوتاه تر میشود.
ترزیق
اگر در مچ دست خود به دلیل عواملی مثل آسیب دیدگی و آرتروز احساس درد می کنید، متخصص طب فیزیکی تزریق داروهای استروئیدی را در مفاصل شما تجویز می کند. استروئیدها درد و تورم را در مفصل کاهش داده و به مفصل کمک می کنند تا بتواند راحتتر حرکت کند. برخی از روش های تزریقی دیگر در مفاصل عبارتند از پی آر پی و تزریق ازن.
بر اساس اصول ثابت شده علم پزشکی در بسیاری از موارد، تزریق مفصلی یا بافت نرم، پله اول درمان بیمار نیست، بلکه ابتدا روش های غیر تهاجمی و ساده تر استفاده می شود و درصورت عدم موفقیت در درمان از تزریق استفاده می شود.
پیشگیری
پیشگیری از آسیب های غیرمنتظره در مچ دست غیرممکن است اما نکات اولیه زیر می تواند به حفاظت از مچ دست کمک کند:
تقویت استخوان ها: دریافت مقدار کافی کلسیم (حداقل 1200 میلی گرم در روز برای خانم ها بالای 50 سال یا 100 میلی گرم در روز بری اکثر بزرگسالان) می تواند از شکستگی استخوان ها جلوگیری کند.
جلوگیری از زمین خوردگی: زمین خوردن از جلو با دستهای باز و کشیده بیشترین دلیل آسیب دیدگی های مچ دست را تشکیل می دهد. برای پیشگیری از زمین خوردن از کفش های مناسب استفاده کنید. عوامل خطرآفرین را در منزل حذف کنید. منطقه زندگی خود را روشن نگه دارید و در صورت نیاز از محافظ های حمام و نردهای پله استفاده کنید.
از وسایل حفاظتی در هنگام ورزش کردن استفاده کنید: در ورزش های پرخطر مانند فوتبال، اسنبوردینگ و اسکیت از مچ بند های حفاظتی استفاده کنید.
به ارگونومی توجه کنید: اگر شما مدت زمان طولانی از کامپیوتر استفاده می کنید به طور منظم به خود استراحت بدهید. وقتی که در حال تایپ کردن هستید مچ دست خود را در وضعیتی بدون تنش و در حالتی طبیعی قرار دهید. استفاده از کیبوردهای ارگونومیک و فوم یا ژلهای حفاظت کننده نیز می تواند مفید باشد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031
فیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنجپوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاعتماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین