دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

درمان بدون جراحی دیسک کمر و گردن

تخمین زده میشود که بیش از 75% ما در مرحلهای از زندگی دچار گونهای گردن درد یا کمر درد خواهیم شد. اما خبر خوش این است که اکثر ما بدون نیاز به جراحی بهبود خواهیم یافت و معمولاً درمانهای محافظهکارانهای مانند فیزیوتراپی و ورزش دیسک کمر، ورزش دیسک گردن در مقایسه با جراحی نتیجه بهتری به دست میدهند. بیرون زدگی و پارگی دیسک گردن و کمر یکی از علل درد کمر و گردن محسوب میشود . مطالعات نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد مبتلایان بهدیسک کمروگردنبا درمان غیر جراحی بهبودی می یابند.کششکمریکی از روشهایی است که در درمان بدون جراحی کمردرد و دیسک کمرمی تواند مفید باشد البته این روش معجزه آسا نبوده و در کنارورزش درمانیمی تواند مفید باشد ولی ضروری نیست.نظارت دکتر فیزیوتراپ و یا همکاران کارشناس و کارشناس ارشدفیزیوتراپیبر انجام صحیح کشش وورزشهای اصلاحیبسیار مهم است.باید توجه کرد که هیچ وسیله درمانی جایگزین هنر تیمتوانبخشیشامل متخصصطب فیزیکی و توانبخشی،فیزیوتراپیست و... نخواهد شد.

کشش کمر و گردن بعنوان درمان غیر جراحی دیسک کمر و گردن
یکی از روشهایی که در درمان بدون جراحی دیسک گردن و کمر کاربرد دارد کشش است .تبحر در انتخاب نحوه و زاویه کشش و میزان کشش اعمالی در نتیجه درمان دیسک گردن بدون جراحی موثر است.

انواع کشش
کشش دستی : کشش می تواند بصورت دستی در ناحیه گردن اعمال شود .این نوع کشش معمولا توسط متخصصین طب فیزیکیو توانبخشی قبل از اعمال درمان اصلاح زاویهستون فقراتبکار می رود.
کشش مکانیکال :این نوع کشش توسط دستگاه و با نظر متخصص در زاویه مشخص و میزان مشخص که به دستگاه داده می شود اعمال می گردد.

در این نوع کشش میزان کشش اعمالی قابل انتخاب و اندازه گیری بوده و کشش بصورت طولانی تری اعمال می گردد.در این روش امکان اعمال کشش بر روی مهره خاص کمری و گردنی وجود دارد و با کشش مهره خاص امکان کاهش فشار روی مهره خاص کمری ایجاد شده و شاهد بهبود بیمار مبتلا به دیسک کمری و گردنی خواهیم بود.این نکته قابل اهمیت است که هیچ دستگاهی به تنهایی برای درمان دیسک گردن و کمر کافی نیست و انجام روشهای دیگر مانند استفاده از حمایتهای کمری و گردنی ،انتخاب ورزش،بکارگیری روشهای اصلاح ستون فقرات توسط متخصص توانمند و در موارد خاص دارو درمانی لیزر و...در نتیجه درمان و بهبود علائم دیسک گردن بسیار موثر است.

نکات مهم قبل از درمان دیسک کمری و گردنی با کمک کشش
۱- ارزیابی بیمار توسط پزشک و تشخیص محل دیسک و مشکلات ناشی از آن:ممکن است پزشک از MRI,EMG (الکترومیوگرافینوار عصب و عضله)برای ارزیابی بهتر بهره بگیرد.
۲- بکارگیری روشهای درمان دستی و اصلاح راستایستون فقرات توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی.اصلاح ساختار مکانیکی پا و زانو در صورت نیاز توسط کفی مناسب
۳- انتخاب روشهای همراه با کشش مانند فیزیوتراپی و ورزش درمانی توسط پزشک متخصص.
۴- مشاوره تغذیه در صورت لزوم.

تعداد جلسات درمانی دیسک کمر و گردن
تعداد جلسات درمان دیسک کمر و گردن باید توسط متخصص مشخص شود.
معمولا نتیجه مطلوب بین ۱۰ تا ۲۵ جلسه حاصل می شود.
در حین کشش به دستورات فیزیوتراپیست توجه نمایید.پس از کشش به آرامی از تخت پایین آمده و از حرکات اضافی خودداری نمایید.با توجه به کاهش درد و احساس بهبودی پس از کشش، از انجام فعالیت بدون نظر پزشک و فیزیوتراپیست خودداری نمایید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپینقاط ماشه ای (Trigger point)کشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی و درتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکس