دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

رفع درد ستون فقرات

درد ستون فقرات یا درد پشت یکی از شایعترین شکایات از سوی بیماران مراجعهکننده به مراکز درمانی است و تقریبا ۹۰ درصد از افراد در طول زندگی خود، درد ستون فقرات را تجربه میکنند.ستون فقرات به عنوان بخش اصلی استخوانبندی بدن انسان، توانایی چرخیدن و خم شدن را فراهم میسازد.

کارهای روزانه ما می تواند روی ستون فقرات اثر منفی داشته باشد. یک کارگر در محل کار خود با انجام غلط حرکات به ستون فقرات خود صدمه بزند.این صدمه با یک حرکت ناگهانی ایجاد شود مانند بلند کردن ناگهانی یک جسم سنگین از روی زمین یا میتواند در اثر حرکات غلط و با فشار کم روی ستون فقرات به مرور زمان ایجاد شود.

رفع درد ستون فقرات
درد حاد ستون فقرات اساسا ناشی از اسپاسم عضله یا کشیدگی رباطهاست، و معمولا این دردها حداکثر تا 6 هفته طول میکشد که در بیشتر موارد با استفاده از مسکنهایی ساده همچون استامینوفن و ایبوپروفن رفع می شوند . استفاده از گرما به صورت دوش آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه یا حوله مرطوب (نه چندان داغ) دررفع درد ستون فقرات موثر است، همچنین در برخی از بیماران قرار دادن تکههای یخ یا یک حوله یخزده که به دور آن حوله خشکی پیچیده شده است، میتواند در رفع درد ستون فقرات موثر باشد.

ولی نباید این موضوع را فراموش کرد که در صورت وجود درد شدید گردن یا بیحسیای که به شانهها انتشار پیدا میکند، باید ترجیحا به پزشک متخصص درمان درد ستون فقرات (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) مراجعه کرد.کاهش استرسهای روانی تا حد بسیار زیادی در کاهش درد ستون فقرات، عود و حتی پیشگیری موثر است و از جمله روشهای پیشنهادی به منظور رفع درد ستون فقرات ، انجام یک دم عمیق و نگه داشتن نفس به مدت چند ثانیه و بازدم به صورت کامل است.

ولی در مورد کمر درد، استراحت در منزل به مدت یک تا 2 روز میتواند بیمار را مجددا به فعالیت روزانه خود بازگرداند .نباید فراموش شود که فعالیت سنگین، برداشتن اجسام سنگین، خم شدن و پیچش کمر به صورت مکرر میتواند درد ستون فقرات را بازگرداند. بنابراین حرکات نرمشی و ورزشهای تقویتکننده عضلات کمر و شکم و آیروبیک پس از رفع موقت درد ستون فقرات بایستی انجام شود.

پیشگیری از درد ستون فقرات
حمل کولهپشتی و کیفهای سنگین روی شانهای میتواند تا حد زیادی باعث درد ستون فقرات شود، بنابراین بهتر است برای پیشگیری و رفع درد ستون فقرات از کیفهای چرخدار یا کیفهای دستی استفاده شود و هنگام نشستن یا راه رفتن، اصول سر بالا، شانهها پایین و پشت صاف را فراموش نکرد .

همچنین برای پیشگیری از درد ستون فقرات هنگام خوابیدن به پشت باید از بالش کوتاه استفاده کرد و زیر زانوها یک بالش کوتاه قرار داد و در صورت خوابیدن به پهلو ارتفاع بالش در حدی باشد که گردن در وضعیت صاف قرار گیرد و تا حد امکان از خوابیدن روی شکم پرهیزکرد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیلیزر تراپیمگنت تراپینقاط ماشه ای (Trigger point)کشش ستون فقراتپوکی استخوان چیستبیوگرافیتماس با ماتنگ شدن کانال نخاعی + درمتحریک مغناطیسی مغز (TMS)درمان زانوی پرانتزی ( ژنشوک ویو تراپیطب فیزیکی و توانبخشیعلل کمر درد صبحگاهیفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاتپای پرانتزیآناتومی مفصل رانآناتومی زانوآب درمانیآرنجآرتروزآسیب نخاعارتوپدیارتز پروتزبیماری های عصبیصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری عکس