دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

نقش ورزش در پوکی استخوان

ورزش در افراد جوان این احتمال را که بتوانند حداکثر توده ی استخوانی تعیین شده از طریق ژنتیکی را کسب نمایند افزایش می دهد. بررسی ها ی به عمل آمده در زنان یائسه نشان می دهند که ورزش هایی که با تحمل وزن همراه هستند موجب پیشگیری از کاهش توده ی استخوانی می شوند ولی به نظر نمی رسد باعث افزایش ان شوند. این اثر مفید با قطع ورزش از بین می رود.

نقش ورزش در پوکی استخوان

چنان ورزش به طور مداوم ادامه یابد بر توده ی استخوانی تأثیر مثبت خواهد داشت. ورزش همچنین بر عملکرد عصبی عضلانی تأثیر دارد و موجب بهبود هماهنگی ، تعادل و قدرت بدن ، و در نتیجه کاهش خطر زمین خوردن می شود. تنظیم برنامه ی پیاده روی ،اقدام مناسبی برای شروع به شمار می آید. سایر ورزش ها مانند رقص ، ورزش های راکتی و استفاده از وسایل ژیمناستیک نیز توصیه می شوند.

حتی زنانی مه نمی توانند از پیاده روی استفاده کنند می توانند به شنا کردن یا ورزش های آبی بپردازند. البته این ورزش هاه اثر چندانی بر استخان ندارد ولی به دلیل تقویت عضلانی به بیمار کمک می کنند.

نکته

ورزش باید به طور مرتب و حداقل 3 بار در هفته انجام شود.

ورزش های هوازی و مقاومتی می توانند تراکم معدنی استخوان را در زنان یائسه افزایش دهند. به نظر میی رسد انجام مرتب تمرینات پرشی به مدعت یک سال ، تراکم و استحکام استخوان درشت نی ساق پا در زنان یائسه ی طبیعی افزایش می دهد.

تمرینات ورزشی می توانند به ویژه قسمت انتهایی استخوان زندزیرین 0 رادیوس ) ساعد و گردن استخوان ران را استحکام بخشند. نشان داده شده است که ورزش تام با درمان های دارویی ، مانند هورمون درمانی ، بیش از هورمون درمانی تنها موجب افزایش تراکم استخوانمی شود.

ورزش های افزایش دهنده ی قدرت به تقویت عضلات و استخوان های بازو و قسمت بالای ستون مهره ها و ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی ف پریدن به بالا و پایین ، دویدن ، بالا رفتن از پله ها ،طناب زدن و اسکی به تقویت استخوان های ساق، ران و قسمت پایین ستون مهره ها کمک می کنند. شنا و دوچرخه سواری کار قلب و عروق را تنظیم می کنند ولی به خوبی تمرینات تحمل وزن برای تقویت استخوان ها اثر نمی نمایند.
D.رویکرد های غیر دارو

استفاده از بالشتک ها ( پدها ) ی محافظی که به قسمت خارجی ران ها بسته می شوند می تواند از شکستگی گردن استخوان ران در افراد مسنی که در آسایشگاه های سالمندان به سر می برند جلوگیری کند. لین بالشتک ها از برخورد اتفاقی قسمت های خارجی ران و لگن به موانع جلوگیری به عمل می آورند. امروزه به دلیل مشکل بودن استفاده از محافظ های ران از وسایل جدیدی برای این کار استفاده می شود

کیفوپلاستی ( kyphoplasty ؛ عمل جراحی پلاستیک برای برداشتن قوز ) و ورتبروپلاستی ( vertebroplasy ؛ عمل جراحی ترمیم شکستگی مهره ها ) برای درمان شکستگی های درد ناک مهره ای مفید هستند.البته اطلاعات دراز مدت در این زمینه در دست نیست.

منبع: سایت جدید دکتر فرخانی


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تماس با ماارتوپدیتنگ شدن کانال نخاعی و درمارتز پروتزتحریک مغناطیسی مغز (TMS)بیماری های عصبیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنصفحه اصلیشوک ویو تراپیسوالات پزشکیطب فیزیکی و توانبخشیپیامهای کاربرانعلل کمر درد صبحگاهیسایتهای دیگرفعالیتهای مرکزگالری عکسمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینفیزیوتراپیپای پرانتزیلیزر تراپیآناتومی مفصل رانمگنت تراپیآناتومی زانونقاط ماشه ای (Trigger point)آب درمانیکشش ستون فقراتآرنجپوکی استخوان چیستآرتروزبیوگرافیآسیب نخاع