دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید دکتر علی فرخان

برای اولین بار در اصفهان

برای اولین بار در اصفهان

آرتروز چگونه ایجاد می شود؟

آرتروز یا استئوآرتریت شایعترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است.در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و كمكم از بین میرود.

استئوآرتریت ( Osteoarthritis) بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می شود.نام دیگر این بیماری آرتروزاست و بعضی دیگر معتقدند که استئوآرتروز نام بهتری برای این بیماری است. استئوآرتریت یک بیماری تخریبی در مفصل است (تخریب غضروف مفصل) که پیشرونده بوده ولی برخلاف نام آن یک بیماری التهابی(عکس آرتریت روماتویید)نیست.چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است.

درمان آرتروز

معمولا درمان چهار مرحله دارد که در مراحلی اولیه سعی می شود با استفاده از روشهاي طب فيزيكي و توانبخشي، فیزیوتراپی، ورزشدرمانی، اصلاح کفش و کفیاز پیشرفت بیماری جلوگیری نمود و وضعیت بیمار را اصلاح کرد.

چه زمانی کار به جراحی می کشد؟

در مراحل پیشرفته آرتروز از جراحی می توان کمک گرفت . تا 20 سال پیش که آرتروسکوپی، یعنی همان جراحی بسته را نداشتیم، اگر مینیسك یك ورزشكار پاره می شد، جراح، زانو را با شکاف بزرگ باز می کرد و تمام مینیسکی را که قسمتی از آن پاره شده بود، برمی داشت و چون فنری وسط غضروف استخوان نبود که بتواند فشار را از بالا به پایین بگیرد، آرتروز به وجود می آمد و منجر به شکستن و راست کردن محور زانو تا تعویض مفصل می شد.

رژیم غذایی در آرتروز

مارگارین، کره، کافئین، الکل، شکر سفید، تنباکو و محصولاتمانند دوغ باید از رژیم غذایی حذف شوند. در حدود یک سوم از افرادی که از بیماری رنج می برند به بعضیمواد غذایی حساس اند که از آن جمله می توان به سیب زمینی ، فلفل ، بادنجان ،گوجه فرنگی و تنباکو را نام برد بنابراین توصیه می شود روزانه 8 لیوان آب برای دفع سموم بدن مصرف شود.

منبع: سایت جدید دکتر فرخانی


آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26
تلفن : 32367465 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتز پروتزتنگ شدن کانال نخاعی و درمبیماری های عصبیتحریک مغناطیسی مغز (TMS)صفحه اصلیدرمان زانوی پرانتزی ( ژنسوالات پزشکیشوک ویو تراپیپیامهای کاربرانطب فیزیکی و توانبخشیسایتهای دیگرعلل کمر درد صبحگاهیگالری عکسفعالیتهای مرکزمطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاینپای پرانتزیفیزیوتراپیآناتومی مفصل رانلیزر تراپیآناتومی زانومگنت تراپیآب درمانینقاط ماشه ای (Trigger point)آرنجکشش ستون فقراتآرتروزپوکی استخوان چیستآسیب نخاعبیوگرافیارتوپدیتماس با ما